Спирални магнитни полета обясняват защо съществуваме
Лявонасочени спирални магнитни полета, отпечатани на гама лъчи, които са засечени от космическия телескоп на НАСА Ферми, изясняват защо във Вселената има материя, вместо да е празно пространство.
Според съществуващите теории Големият взрив трябва да е произвел еднакво количество материя и антиматерия, което би унищожило мигновено и двете, не оставяйки нищо след себе си.
Но изглежда, че материята е спечелила някак. Танмай Вачаспати (Tanmay Vachaspati) от щатския университет в Аризона сметнал през 2001 година, че това е вследствие на създаването на монополи и антимонополи по време на процеса на унищожаване. На практика това са частици само с един полюс.
Вачаспати казва, че тези частици би трябвало да се унищожат една друга, създавайки материя и антиматерия, но с помощта на процес, наречен нарушаване на паритета (равенството) на заряда, материята надживяла антиматерията. Ако тази теория е вярна, то трябвало да има останки от усукани магнитни полета, оставени от тези монополи, и той смятал, че те трябва да са „левичарски“ (лявонасочени).
И точно това е открил след анализирането на данните от Ферми, в сътрудничество с университетите във Вашингтон и Нагоя. „Планетата, на която живеем, и Слънцето, около което обикаляме, са направени от „нормална“ материя и въпреки че се споменава в много научнофантастични истории, антиматерията, изглежда, е нещо много рядко. Тези резултати са първият знак, че се приближаваме до разгадаване на мистерията“, коментира Вачаспати.
Космическият телескоп за гама-лъчи Ферми е изстрелян през 2008 и наблюдава гама-лъчи от много далечни източници, като например супермасивни черни дупки. Гама-лъчите са чувствителни към ефектите на магнитното поле и би трябвало да носят отпечатъци от всички спирални модели на магнитно поле, които са срещали по време на пътуването си.
Екипът учени засекли такъв отпечатък и измерили свойствата му, след което разбрали, че спиралното поле е лявонасочено (като винт с лява резба). Това обяснява липсата на антиматерия.
Работата по проекта е публикувана в Royal Astronomical Society. Все още има известна несигурност дали откритието не е съвпадение, но Вачаспати не смята така. От откритието може да се направи предположението, че ранните космически магнитни полета са посели по-силните магнитни полета в галактиките и галактичните клъстери в наше време.