Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ядрата на Сатурн и Юпитер се появили от планетни камъчета

20 август 2015 г. в 00:08
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:24

Първите планети, образували се в нашата Слънчева система, по-скоро са били най-големите – Юпитер и Сатурн, пишат група учени в статия, публикувана в сп. Nature.

Изследователите от Southwest Research Institute (SwRI) и Queen’s University in Canada са стигнали до този извод в хода на изучаването на различни модели образувания на планетни системи и построяване на собствен модел, разкриващ особеностите на възникването на нашата звездна система.

Според авторите на изследването газовите гиганти, състоящи се – като Юпитер и Сатурн – основно от водород и хелий, са се образували за период от 1 до 10 милиона години, а образуването на Земята е отнело поне 30 милиона години.

Според специалния компютърен модел образуването на газовите планети ядрата на Юпитер и Сатурн може да са се формирали за 10 милиона години благодарение на постепенното акумулиране на планетен чакъл – ледени обекти с диаметър около един фут.

РИА Новости

Категории на статията:
Слънчева система