Ядрата на Сатурн и Юпитер се появили от планетни камъчета

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NASA/ JPL-Caltech
Антония Михайлова

Първите планети, образували се в нашата Слънчева система, по-скоро са били най-големите – Юпитер и Сатурн, пишат група учени в статия, публикувана в сп. Nature.

Изследователите от Southwest Research Institute (SwRI) и Queen’s University in Canada са стигнали до този извод в хода на изучаването на различни модели образувания на планетни системи и построяване на собствен модел, разкриващ особеностите на възникването на нашата звездна система.

Според авторите на изследването газовите гиганти, състоящи се – като Юпитер и Сатурн – основно от водород и хелий, са се образували за период от 1 до 10 милиона години, а образуването на Земята е отнело поне 30 милиона години.

Според специалния компютърен модел образуването на газовите планети ядрата на Юпитер и Сатурн може да са се формирали за 10 милиона години благодарение на постепенното акумулиране на планетен чакъл – ледени обекти с диаметър около един фут.

РИА Новости

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Слънчева система

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори