Най-добрите атлети на планетата са… рибите
Когато си мислим за най-велики атлети, се сещаме за имена като Юсеин Болт, но учени са разбрали, че всъщност най-добрите атлети се намират във водата и са покрити с люспи.
Група учени са открили, че рибите разпределят кислорода в тялото си най-ефективно от всички представители на животинското царство, което ги прави по-атлетични от другите видове.
„Рибите използват механизъм, който е до 50 пъти по-ефективен в освобождаването на кислород към тъканите от този на хората“, казва главният автор на изследването д-р Джоуди Ръмър (Jodie Rummer) от университета Джеймс Кук. „Това е, защото техният хемоглобин (протеинът, който транспортира кислород) е по-чувствителен към промени в pH от нашия и от тези на другите животни.“
Това е изключително важно за рибите по време на стрес, бягство от хищници или живот във вода, в която няма много кислород. По време на такива трудни времена те могат да утроят доставянето на кислород в тъканите си.
Видът, върху който е експериментирано най-много през последното десетилетие, е дъговата пъстърва. Изследователи са наблюдавали механизма в мускулите на тези риби в реално време. След това резултатите са сравнени с тези от медицински проучвания върху хора.
„Тази информация ни показва как са се адаптирали рибите, за да могат да доставят кислород, където е нужен, и да оцеляват във всякакви условия – топла или студена вода, богата или бедна на кислород“, казва д-р Ръмър.
„Възможно е тази черта да е основна най-вече при атлетичните видове като пъстървата, която трябва да плува на дълги разстояния или бързата риба тон“, добавя един от съавторите – д-р Колин Браунър (Colin Brauner) от университета на Британска Колумбия.
„Подобреното доставяне на кислород може би е една от най-важните адаптации за цялата еволюционна история на рибите“, завършва д-р Браунър.