Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нови резултати от лунната повърхност за 40 години

резултати от лунната повърхност
23 декември 2015 г. в 00:35
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:27

Китайската лунна сонда Chang’e 3, пренасяща със себе си роувъра Юйту (Yutu), каца на Луната през 2013 г. Сега, две години по-късно, са публикувани първите резултати от мисията на Юйту.

Изследваните от роувъра скали са били по-млади в сравнение с тези от предишни мисии, и по-точно съветската безпилотна Луна и американските мисии Аполо през 70-те години. Скалите, които Юйту е изследвал, са били на 2.96 млрд. години, а тези от Аполо – на 3-4 млрд. години.

В бяло е мястото на кацане на китайската сонда, в червено са мисиите Аполо. (NASA/GSFC/ASU)

В бяло е мястото на кацане на китайската сонда, в червено са мисиите Аполо. (NASA/GSFC/ASU)

И тези скали били дело на вулканичната дейност в далечното минало. Учените смятат, че Луната е била океан от кипяща магма преди около 4 млрд. години, когато е била създадена чрез сблъсък на Земята с неизвестен обект. Докато се охлаждала, части от магмата се отделили, като някои потънали, а други се носели по повърхността на океана. Периодичната топлина, излъчвана от центъра на Луната (радиация) причинявала огромни вулканични експлозии, които са създали сегашните „морета“ на повърхността.

Изследователите забелязали необикновените скали още от орбита, но досега не е имало как да потвърдят наблюденията си с проби. Сега това е факт, а резултатите отговарят на много въпроси относно структурата на луната.

Благодарение на мисията на Юйту учените вече ще могат да подобрят и методите си за изследване на скали от орбита. Същият орбитален сигнал се появява на още две места и изследователите смятат, че и там строежът на скалите е подобен.

Чрез тези изображения учените могат да научат много за повърхността на луната от орбита.  (NASA/LPI)

Чрез тези изображения учените могат да научат много за повърхността на луната от орбита.
(NASA/LPI)

В бъдеще няма да липсват мисии до Луната. Компаниите SpaceL и Moon Express са записани за полет преди 2018 г. като част от конкурса Google Lunar X-prize. Китай планира да изпрати сонда на тъмната страна на Луната до 2020 г., а в същата година Русия и Европа планират мисия до един от лунните полюси. До 2029 г. Русия ще опита да изпрати и хора. В по-далечното бъдеще – колонии на Луната.

Popular Science

Категории на статията:
Открития