Най-голямото просто число е с 22 милиона цифри
Открито е новото най-голямо просто число. Простите числа могат да се делят само на себе си и единица. Те са от изключителна важност за модерното компютърно криптиране на информация.
Новото най-голямо просто число, което се изписва 2^74 207 281-1, съдържа повече от 22 млн. цифри. Информацията за откриването му е публикувана от д-р Къртис Купър (Curtis Cooper) от университета в централно Мисури.
Откритието е част от програмата за търсене на прости числа, която носи името на френския монах от XVII век, Марин Мерсен, който изучавал простите числа. Програмата е основана през 1996 г. и дотук благодарение на нея са открити нови 15 прости числа.
Новото число е с пет млн. цифри по-голямо от предишното, което е открито през 2013 г. отново от д-р Къртис Купър.
Простите числа се използват в онлайн банкирането, пазаруването и личните съобщения. Те служат за защитаването на личната информация от нежелани вмешателства.
Новото най-голямо просто число е прекалено голямо, за да има някаква практическа употреба, защото числата, които се използват днес, обикновено са дълги само няколкостотин цифри, а не няколко милиона, но това не значи, че в бъдеще няма да влезе в употреба.
„Простото число, познато още като M74207281, се пресмята, като поставим 2 на степен 74 207 281 и след това извадим 1. Съдържа общо 22 338 618 цифри – почти 5 милиона повече цифри от предишното най-голямо просто число. Въпреки че простите числа са важни за криптографията, това е прекалено голяма, за да има някаква практическа стойност“, казват от програмата Мерсен.