30-годишна амнезия: как мозъкът изведнъж си спомня
Мъж на 51 години от Онтарио (САЩ), който страда от умствена изостаналост, започнал да си припомня събития, за които не знаел нищо. Изведнъж си спомнил и истинското си име – Едгар Латулип. Когато разказал за това на социалните работници, в архивите е открито обявление за изчезването му през 1986 г.
Станало ясно, че Латулип е изчезнал по време на екскурзия до Ниагарския водопад, където пострадал от сериозна травма на главата, след която последвала пълна амнезия.
Но как мъжът изведнъж си е спомнил всичко? Въпреки че амнезията е често употребявана тема в сюжетите на филми и сериали, тоталната амнезия, при която човек забравя абсолютно всичко за себе си, е доста рядко явление, смята невропсихологът Джейсън Бранд (Jason Brandt).
Случаят с Едгар Латулип е уникален заради неговата инвалидност – според лекарите имал умствени способности като на 12-годишен. Освен това получил и сериозна травма на главата по времето, когато изчезнал т.е. може да се предположи, че амнезията е резултат от неврологични и психологически фактори.
Латулип опитал и да се самоубие в седмиците преди да изчезне. Това всъщност не е рядкост при хора с пълна амнезия, но причините все още не са ясни, казва Бранд.
При повечето хора усещането за себе си (аза) е толкова проникнало в съзнанието, че ще са нужни доста необикновени фактори, за да се забрави абсолютно цялата информация, а след това да се върне след цели 30 години. Впрочем причината за това може да е в нарушаването на механизмите, които отговарят за обикновеното забравяне.
„Ясно е, че дори обикновените спомени имат няколко нива на достъпност“, добавя Бранд. „Има много неща в паметта ни, до които нямаме достъп, но те все пак са там.“
Например обикновен човек може да не успее да си спомни какво е правил в определен ден преди три седмици. Но ако тези спомени се подпомогнат, бързо биха се припомнили събитията. От друга страна, човек с амнезия може да няма достъп до спомените си, дори и да са подпомогнати. Има случаи с хора, които са способни да научават нови факти, но имат тежка ретроградна амнезия и не помнят нищо за миналото си.
Бранд и колегите му имали пациент, който преди да получи амнезия, бил професионален спортист. За да му помогнат, лекарите го завели в училищната зала, където били трофеите му. Това било изключително интересно за пациента, но не предизвикало никакви спомени. Мъжът имал усещането, че се запознава с живота на друг човек.