Изумителни държавни граници по света
Границите буквално разделят целия свят. Но също както не всички държави си приличат, някои граници доста се различават от нормалната ни представа.
Мексико-САЩ
Това е най-преминаваната граница в света. Годишно тя е пресичана от 350 милиони души, но в тази сметка влизат само легалните преминавания. Границата между Мексико и САЩ е дълга повече от 2000 км. Странното в двете снимки е, че мексиканската гранична територия е тази с развитата инфраструктура, а пустошта е на територията на САЩ.
Хаити-Доминиканска република
Тук ситуацията е ясна. Хаити (отляво) и Доминиканската република (отдясно) имат различна политика по отношение на обезлесяването. Ефектите са видими с просто око.
Белгия-Холандия
Много граници в Европейския съюз реално не съществуват, но тази определено е черешката на тортата – преминаването на границата в град Баарле е толкова лесно, колкото и да отидете в друг пъб. Границата е маркирана за интерес на туристите, но там няма гранични патрули и никой не го интересува от коя страна се намирате.
Норвегия-Швеция
Говорейки за липса на граници, това е разделението между Норвегия и Швеция. Единствената маркировка представлява линия от отрязани дървета. „Границата“ често се използва за каране на сноумобили.
Северна Корея-Южна корея
Разбира се, не всички държави се отнасят толкова лековато към границите си. На тази снимка се виждат нощните светлини в Северна и Южна Корея, само че в Северна Корея няма почти никакви светлини. Солидно нощно осветление се вижда само в столицата Пхенян. Също така това е една от най-охраняваните граници в света.
Словакия-Австрия-Унгария
Тук можете да си направите международен пикник… и то на една маса. Тази триъгълна маса представлява тройната граница между Словакия, Австрия и Унгария.
Полша-Украйна
Не е напълно известно защо Полша и Украйна са решили да декорират границата си с геоглифи на риби, но определено изглежда красиво.
Намибия-Замбия-Зимбабве-Ботсвана
Тази граница е изключително интересна, защото се смята, че е единствената, която разделя едновременно четири държави. Това предизвиква един странен въпрос: две диагонално разположени държави споделят ли обща граница? Със сигурност в миналото тази неяснота е предизвиквала множество конфликти.