Домът на бенгалските тигри от сателит
Най-големите мангрови гори на Земята се намират в южната част на Бангладеш и индийската провинция Западен Бенгал. Горският масив обхваща около 10 хиляди квадратни километра и е заснет през март от сателита за наблюдение на земната повърхност „Sentinel-2A“. Районът е известен под името Съндърбанс и е дом на редките бенгалски тигри.
В тъмнозелено се разпознават горите на снимката. Мангровите дървета и останалите растения в района се характеризират с приспособимостта си към солена вода.
Околните райони са с доста по-светъл цвят. Те са гъсто населени и развито земеделие.
Съндърбанс се намира в Бенгалския залив, периферно море на Индийския океан. Няколко реки, сред които Ганг и притоците се вливат в Океана на това място. Общо 240 реки образуват цялата водна мрежа в района, която завършва пътя си в Индийския океан и формира най-голямата речна делта в света, известна като Делтата на Ганг-Брамапутра.
През 1984 г. в Сънъдърбанс е основан национален парк, часто от световното природно наследство на Юнеско. Паркът е и резерват за кралските бенгалски тигри. Това е един от застрашените видове на планетата, а основната част от останалата популация обитава райони в Индия. В Бангладеш са останали съвсем малки групи.
Изгледът на Делтата се променя непрекъснато. Ерозионната сила на Океана и вятърът по крайбрежието променят структурата на ландшафта. Същевременно реките носят големи количества тиня и седименти, които се отлагат в Делтата, където течението забавя своя ход.
Почвата е богата на минерали и хранителни вещества и е подходяща за развитие на селското стопанство. Тук масово се отглеждат юта, чай и ориз. Основната част на насажденията е в делтата на Ганг и на сателитната снимка може да се разпознае вдясно с по-светлия цвят.
Риболовът също е важна част от хранителната индустрия в региона.