Откриха череп на неандерталец на 400 000 години в португалска пещера
Археолози откриха череп от античен човек живял преди 400 000 години в португалска пещера. Черепът е бил заобиколен от различни древни инструменти, както и от животински кости. Находката дава нови следи за това, как се е появил човекът в западната част на Европа към средата на Плеистоцена, период започнал преди 1,806 млн. години и завършил преди 11,5 хил. години.
Черепът намерен в пещерата Ароериа е принадлежал на неандерталец, най-близкият далечен предшественик на модерния човек. Според археолозите, това е най-старата вкаменелост от човек намирана в Португалия. Черепът има някои общи характеристики с вкаменелости от същия период намирани в Испания, Франция и Италия. Находката от португалската пещера обаче е една от най-древните, които могат да бъдат свързани с използването на праисторически каменни инструменти.
Черепът от Ароерия подкрепя тезата за анатомичното разнообразие на праисторическите хора, населявали Европа по това време. Новото откритие ще спомогне за разбиране на произхода и еволюцията на неандерталците, заявяват палеонтолозите.
Вкаменелост от човек на 400 000 години е относителна рядкост, но в същото време е и доста „млада“ по стандартите на палеонтолозите. Намерени наскоро челюсти в Етиопия доказват, че първи представители на човешкия род – Homo, са живели в източната част на Африка преди 2.8 милиона години. Най-старите останки от неандерталец намерени в Етиопия са от преди 3.2 милиона години.
Намереният череп в португалската пещера е бил вкаменен в солиден каменен блок. Черепът е бил изваден от скалата и е бил възстановен в мъчителен и продължил цели две години процес. Находката ще бъде един от най-ценните експонати в Националния археологически музей в Лисабон, като ще бъде изложена там към края на тази година.