Необясним феномен в морето на Арктика
Огромна дупка в леда покрил морето на Арктика се появи наскоро, за което няма обяснение. Дупката в леда е с необичайно големи размери, далеч е от брега, където подобни разкъсвания на леденото покритие на морето се появяват относително често.
Такива дупки в леда на замръзналото море се наричат полинии. Тази се е появила миналия месец в средата на замръзналото Морe на Уедел в Арктика.
Засега никой не може да обясни причините за появата на тази полиния, разположена доста далеч от бреговете в открито море.
Макар през последния месец времето в района да е екстремно студено, със силни ветрове, откритата вода не замръзва. Каквото и да е предизвикало тази полиния е достатъчно силно за да я предпази от ново замръзване. Прави впечатление огромният размер на откритата вода в средата на замръзналото море – около 80 000 кв км.
През 70-те години на миналия век в района също така е имало огромна полиния, която обаче се запълва и се появява отново в днешно време. Каква е причината за нейната появата, какво е предизвикало запълването й, а сега новата й поява, няма отговор.
Може би най-лесно е да се обвини промяната в климата за този феномен, но най-вероятно не такъв е случаят, смята геофизикът от университета в Аляска, Уили Уикс.
Полиниите позволяват топлината от океана да се отдели и повърхностният слой вода да се охлади още повече. В следствие на това, водата потъва надолу и избутва нагоре по-топли водни слоеве, които пречат тя да замръзне отново. Това явление на потъване надолу на по-студените води, познато като Антарктически дънни води, помага да се осъществява глобалната циркулация на океанските течения. Вероятно появата на полинии е свързана с този феномен, но много малко са известните факти. Дори не е ясно дали преди 1970 е имало отново такова размразяване на участъци от Арктическите морета.
За да изучи феномена, в района бе изпратен роботизиран плавателен съд, който влезе в откритата част в Морето на Уедел и вече изпраща данни за проект, ръководен от университета в Принстън. Очаква се на базата на тези данни, учените да съобщят в скоро време нови открития за явлението.