Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Марсиански орбитални апарати заснеха „сняг“ на Червената планета

25 декември 2024 г. в 18:26
Последно: 25 декември 2024 г. в 18:31

Хората, които по някаква причина нямат сняг на Нова година могат да се насладят на този, заснет на Червената планета – благодарение на орбиталните апарати Mars Express и Mars Reconnaissance Orbiter, пише Space.

Те заснеха обширните марсиански равнини, покрити с разпознаваемия бял скреж. Вярно е, че за разлика от земната слана, няма нищо общо със замразената H2O.

И двата спътника обикалят около Марс от много години (първият от повече от 20 години), оставайки най-ценните инструменти на земната наука за неговото изучаване.

Този път космическите агенции решиха да публикуват може би най-новогодишните снимки, които са направили – за щастие камерите HRSC и HiRISE (първата от които е стереоскопична) имат достатъчна резолюция, за да предадат ключови детайли.

Снимки: ESA/DLR/FU Berlin

На зрителите се предоставя гледка към скалистия регион, известен като Australe Scopuli – както подсказва името му, разположен близо до южния полюс на планетата (и наскоро обект на някои интригуващи изследвания). Всичко е покрито с бял скреж. Нещо подобно може да се види около марсианските дюни на последното изображение (намиращи се близо до Северния полюс).

Но „снегът“ няма нищо общо с този, на който ние се радваме и караме ски. Марсианският е замразен въглероден диоксид.

През лятото слънцето го нагрява, поради което CO2 започва да сублимира – преминава в газообразно състояние, заобикаляйки течното състояние. В този момент в леда се образуват мехурчета.

Когато налягането на тези мехурчета се повиши над нормалното, се получава малък изрив. И ако ледът не е твърде чист, тогава заедно с газа над повърхността ще има част от същия кафеникав прах, който след това ще бъде вдигнат от марсианския вятър.

Трябва да се отбележи, че пейзажът, който наблюдаваме всъщност не е зимен, а летен. Но дори през лятото температурата на Марс е такава, каквато няма на Земята дори в Антарктида – минус 125°C.

Категории на статията:
Слънчева система