FAST откри нов милисекунден пулсар

Най-големият в света радиотелескоп със запълнена апертура, построен в планините на Южен Китай, за пореден път демонстрира своите фантастични възможности – като откри нов, изключително рядък милисекунден пулсар.
Пулсарите са специален вид неутронни звезди, които се въртят необичайно бързо, излъчвайки ритмично мощни „залпове“ електромагнитно лъчение. Най-бързите от тях – с период на въртене по-малък от 0,03 s – се наричат милисекундни (MSP).
Въпреки откриването на много пулсари през последните десетилетия, MSP все още са сравнително редки и желана награда за всеки екип от астрофизици.
В търсене на нови пулсари, екип, ръководен от Дай Инфенг от университета в Гуейджоу, се насочил към кълбовидния куп NGC 7078 (посочен другаде като Месие 15).
Това е един от най-старите звездни купове в Млечния път, разположен на респектиращо разстояние от 35 700 светлинни години от нас.
И същевременно е едно от най-перспективните места по отношение на търсенето на хиперактивни неутронни звезди – това сочат резултатите от специално проведена компютърна симулация.
В продължение на 5 години FAST наблюдава Космоса и благодарение на това се стига до забележителни открития.
Последното от тях беше откриването на PSR J2129-1210O (или M150), пулсар с период на въртене от 11,07 милисекунди, останал скрит от очите на астрономите по целия свят в продължение на много години.
Причината за това е изключителното му сходство с пулсара PSR J2129+1210A или M15A. Техните ротационни периоди съвпадат почти перфектно, а индексите им на дисперсия също са много близки.
Сега, благодарение на феноменалната чувствителност на FAST, тези две звезди най-накрая бяха надеждно разделени една от друга. Новият пулсар се намира на 0,81 дъгови секунди от PSR J2129+1210A и на 0,37 дъгови секунди от центъра на NGC 7078.
Освен това, наблюденията доведоха до откриването на още две подобни звезди – PSR J2129+1210M и PSR J2129+1210N (M15M и M15N).