ARKYD: космически телескоп, който всеки може да си купи
Помните ли компанията Planetary Resources? Онази същата, която миналата година рече, че ще добива полезни изкопаеми от недрата на астероиди. Става дума преди всичко за платина, иридий и родий. Смята се, че огромните им запаси върху тези космически тела ще отплатят с лихвите разходите по изпращането на изследователски сонди, добив и доставка на рудата на Земята. Та за да могат да идентифицират подходящите за разработване астероиди от компанията смятат да пуснат между два и пет космически телескопа ARKYD.
Този път ние ще наблегнем на друго. Planetary Resources възнамерява да отдава под наем един от екземплярите ARKYD на обществеността – на студенти, учени, астрономи любители или просто ентусиасти. Инициативата по събирането на средствата за такъв телескоп е стартирала успешно на сайта Kickstarter.
Какво обещава Planetary Resources? Ами например в началото на 2015 година (ако се съберат достатъчно пари) в Космоса да се изпрати апаратът ARKYD – близнак на същите телескопи, които ще „ловят” астероиди. Той ще се използва от обществеността за наблюдение на космически обекти и техни снимки.
Така за $100 може да си купите пет минути работно време на основната оптична система на ARKYD. А срещу $200 в продължение на 30 минути ще можете да насочвате телескопа към един или друг обект (освен към Слънцето) и да му направите снимка.
Най-евтино – $25, струва Space Selfie, тоест изпращането до телескопа на всякакви изображения, въвеждането им на бордовия дисплей и заснемането им на фона на Земята. Така ще може например да получите снимката си, сякаш е направена от Космоса.
По този начин Planetary Resources се надява да привлече не по-малко от $1 млн. И изглежда, че проблем с това няма да има. Само за няколко дни са получени над $270 000, а до приключването на кампанията по набиране на средства остават още 30-ина дни.
Разбира се, Planetary Resources преследва и собствени интереси. Тоест $1 млн. няма да стигнат за покриването на всички разходи по пускането на телескопа. През 2012 г. стойността на един ARKYD беше оценявана на $5 млн. Но в компанията смятат, че получената „пет пъти по-малко сума ще означава адекватно ниво на интерес от страна на обществеността.” Не е изключено обаче до края на кампанията да се съберат повече от $1 млн.
Пускането на телескопа ще позволи на Planetary Resources да изпита технологията, а по-нататък вече може да се заеме с основния проект – търсенето на подходящи за добив на полезни изкопаеми астероиди.
Основната фаза на проекта още е далече – тя е предвидена за 30-те години. Припомняме, че идеята се подкрепя от директора на Google Лари Пейдж, кинорежисьора, сценарист и продуцент Джеймс Кэмерън и основателя на фондация X Prize Питър Диамандис.
Източник: Space.Com