А вие как точно скучаете?

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

  • 1 декември 2013 г. в 00:05 Последна промяна:
    30 ноември 2013 г. в 08:27

Има хора, които казват, че никога не скучаят. Способни са да се занимават сами със себе си по всяко време и на всяко място и светът винаги им е интересен, нищо не ги отегчава.

Ние, да си признаем, не сме от тях. И всъщност не сме срещали въпросните хора, само сме слушали или чели за подобни твърдения.

Разбира се, предпочитаме по всяко време да сме пълни с ентусиазъм и с вълнение да посрещаме всяка нова минута, но се случва и да ни е скучно понякога.

Ако и вие сте като нас, не се отчайвайте. Скуката има не едно и две лица, като съществува и напълно привлекателен неин вариант.

В действителност доскоро се смяташе, че са налични общо четири вида скука. Учени от Германия обаче прибавиха допълнителна разновидност към бройката, така че вече може да се твърди, че скучаем по пет различни начина. Този пет вид е наречен „апатична скука”. По своята същност се доближава малко до депресивните състояния, затова и избраното наименование е такова.

Германските изследователи са провели проучване с участието на 143-ма ученици, на които е бил даден по един джобен компютър. В определени часове от денонощието устройството издавало сигнали и приканвало младежите да отговарят на различни въпроси. Питанията били например: „С какво се занимавате в момента?”, „По време на тази дейност какви са нивата, които усещате – на скука, радост, удовлетворение, удоволствие, гняв, тревожност?”.

Всяко усещане е трябвало да бъде оценено по скалата от 1 до 5, като на 5 съответства най-големият интензитет на въпросната емоция. Усещането за скука се явява основният стълб в изследването, като в зависимост от степента и честотата на съвпадение на останалите изброени учените разпознали вече известните четири типа отегчение.

Появил се и новият – пети. Освен това при наличие на скука е трябвало да бъде посочвана и степента на бодрост (отново от 1 до 5), както и да се дава оценка на възприятието (положително – 1, до отрицателно – 5).

„Апатичната скука” се характеризира с това, че изпитващият я е едновременно силно негативно настроен и много уморен. Такова състояние допреди няколко години не е било масово наблюдавано при младите хора, а в сегашното изследване то е характерно за 10% от по-малките ученици и 36% от гимназистите. В такива моменти децата изпитват и чувство на безсилие, което се доближава до облика на депресията. 

Разгадаване на отегчението

До състояние на скука и отегчение могат да ни доведат различни фактори: употребата на алкохол, наркотици, стресът, здравословни проблеми, неприятности в училище, житейски провали и др., отбелязва Futura-Sciences.

През 2006 г. същите автори класифицират скуката в пет категории. Тогава молят група ученици да опишат как се чувстват, когато са отегчени. Първият оформил се тип скука е наречен „безразличен” – състояние, при което има ниска степен на бодрост, но леко положително възприятие на света. Обектът е отпуснат, изморен и по-скоро щастлив, безразличен към околния свят.

В състояние на „раздвоение” пък човек е по-бодър, но и по-негативно настроен. Мислите му се реят в различни посоки, той не знае с какво да се захване, но и не търси активно каквото и да е занимание.

При „търсещата скука” обектът е още по-активен физически, както и с още по-отрицателна нагласа към околния свят. Усилено търси подходящи занимания, за да се отърве от скуката, има нужда от действие.

Последният вид отегчение – „реактивното” – се характеризира с най-високи нива на възбуденост и с най-негативна настройка. Обектът е много мотивиран да напусне обзелото го състояние, изпитваното усещане е много неприятно, като тази форма на скуката се определя като най-неприятната.

„Апатичната скука”, добавена в групата вследствие на новите изследвания, също не е никак приятна, но поне при нея състоянието е по-отпуснато и липсва физическо напрежение.

Без паника: Скуката си има и добри страни

Не е нужно тази пъстра картина, образувана от различните форми на скуката, да ви доближава до депресивно състояние. Едва ли през живота си ще изпитвате редовно всички видове отегчение.

Според Томас Гьоц, съавтор в проведеното германско изследване, човек рядко опознава всички форми на отегчението. По-скоро в зависимост от характера си в повечето случаи скучаем по точно определен начин.

Освен това състоянието на отегчение може да предшества период на креативност. Скуката, която детето изпитва, например, често развива въображението, позволява му да израсне като личност и постепенно да става по-независимо. 

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори