Освободете се от страха, ако искате да творите

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

  • 10 декември 2013 г. в 00:02 Последна промяна:
    11 декември 2013 г. в 00:05

Какво е творческият процес? Създаването на картина, текст, иновативно решение на даден проблем…

Да, всичко това, но креативността не е необходима единствено на професионалните творци.

Тя е качество, което е нужно на всеки от нас, за да преодолява проблеми, да търси нови подходи, идеи и начини, по които да осъществи себе си.

И въпреки че може би като цяло сме наясно с това, рядко във всекидневието си съзнателно се превръщаме в творци. Най-вече защото сме спирани от страх. Ако липсваше това усещане (или поне се проявяваше значително по-рядко), може би всички бихме били малко по-доволни от себе си и създаденото от нас самите.

Американският психолог д-р Уил Шуц описва различните форми на страх, които блокират импулса ни да създаваме нови неща или да участваме в нови ситуации. Експертът е провел изследване с група творци, благодарение на които е съставил изложения по-долу списък. Коректно е да направим уточнението, че интервюираните творчески личности са били от Япония, но предвид същината на изброените страхове можем да предполагаме, че те са общовалидни.

1. Страх от липса на креативност

Изглежда очевидно, но опасението за недостатъчна творческа енергия или пълната липса на такава е най-голямото препятствие по пътя на решилите да се занимават по някакъв начин с творчество. Някои хора се страхуват, че креативността им би се понижила при определени обстоятелства, а други са убедени, че творческото мислене у тях изчезва, когато са подложени на натиск.

В същото време, когато човек е изпълнен с безпокойство, творческият процес по естествен път се блокира. Така че ако се страхувате от липса на креативност, то това със сигурност би ви създало проблеми. За най-добри творчески резултати развихрете въображението си, насочвайки го във всякаква друга посока, но не и в тази за възможен негов спад.

2. Страх от липса на рационалност

Когато искаме да споделим идеите си с някого, знаем, че трябва да ги представим по най-логичния и рационален начин. Понякога обаче най-доброто за творческия процес е да не обръщаме твърде голямо внимание на логиката.

Доверете се на способността си да обяснявате ясно идеите си, когато дойде етапът те да влязат в практическо действие, и не се притеснявайте за този момент, преди да е настъпил.

3. Страх от унижение и смущение

Подобно на страха от липса на креативност, и опасението от това да се почувстваш неадекватен е способно да провали творческия процес. Когато непрекъснато се тревожим какво ще си помислят останалите, творческите идеи, които търсим, са погребани под собствените ни негативни мисли.

Има си време да се чудим как сме възприемани от околните, но това време не е в началните етапи от създаването на нещо ново.

4. Страх да бъдеш недооценен или дори игнориран

На всички ни се случва да се притесняваме, че идеите ни няма да получат внимание. Някои от нас наистина чуват като обратна връзка: „Ти не си дори в позицията да предложиш нещо подобно”, а други се страхуват това да не им се случи.

Тези опасения са способни да отдалечат и най-креативните хора от велики постижения.

5. Страх от отхвърляне

Не е ясно кое е по-страшно – да те игнорират или да ти обърнат внимание и след това да те отхвърлят. Творческите нагласи не могат да просъществуват дълго, ако е налице постоянен страх от отблъскване. А подобни тревоги се появяват с още по-голям сила, ако полето ни на дейност е извън традиционното или смятаното до този момент за възможно.

В същото време много от най-големите достижения на човечеството са били именно в тази сфера, преди да станат факт.

6. Страх да не бъдем оценени

Това опасение има както морална, така и чисто финансова страна. Творческият ни импулс може да бъде блокиран, ако често си задаваме въпроси „Какво ще ми донесе това?: и „Ако идеята ми бъде приета, ще ми се отрази ли по някакъв начин?”.

Наличието на тези тревоги е важно да бъде добре разбрано най-вече в корпоративния свят, където често се случва дадена страхотна идея да не бъде оползотворена заради липса на финансова мотивация у нейния създател.

7. Страх от провал

Всяка идея крие риска от провал. В случай че творим в рамките на конкретна организация, то тя вероятно е изчислила рисковете в творческия процес и до известна степен толерира неуспехите. Но за съжаление често създаващият нови проекти не се намира в такава ситуация.

Връщайки се назад и преглеждайки набързо този списък, човек може напълно да се откаже от креативните си заложби и да затъне в рутината на всекидневието. Но според психолозите признаването на вътрешните ни страхове всъщност помага да разберем по-добре себе си и постепенно да се отърваваме от тях.

Вероятно не можем да ги заличим напълно и завинаги, но съзнателното им пренебрегване понякога може да ни донесе такива практически резултати, за каквито дори не сме и мечтали.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори