Археолози са открили мощи на Буда?

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Ивайло Красимиров

Откритието, скрито в 1000 годишно китайско ковчеже, може да помогне на археолозите да достигнат просветление. Фрагменти от кости, открити вътре, може да са на Буда, казват изследователите. Те вярват, че останките от череп и кости на будистки светци са били собственост на Сидхарма Гуатама, чието учение е фундамент на Будизма.

Екип от археолози е направил откритието по време на разкопки в будистки храм в китайския Нанджинг през 2010 г. Когато отворили каменна ракла в криптата под храма те открили богато украсено ковчеже за мощи, наречено „ступа“, което се използва при медитации.

Ковчежето е кутия с размер 117 х 45 см, направено от сандалово дърво и обков от злато, сребро и бижута. То съдържало костните останки. Надписите по каменната ракла, датирана около 1000 г. от н.е., посочвали имената на тези, които са спонсорирали и построили ковчежето, както и имената на тези, чиито останки съдържа то.

35DAACB100000578-3670075-image-a-56_1467388492633

Според Live Science костните останки са намерени в малка златна кутийка 8 см, която от своя страна била скрита в по-голяма 20 см сребърна кутия. Те били скрити в ступата и затворени в безопасност в каменната ракла. Предполага се, че съдържанието е било от огромна важност за монасите от храма Баоен в Нанджинг.

Надписите, издълбани върху повърхността на защитната каменна ракла, разказват историята как черепната кост на Буда е попаднала в малката златна кутийка вътре. Според мъж на име Деминг, след смъртта на Буда той бил кремиран в река Хиранавати. Останките му били разделени на хиляда части от управляващия цар, а 19 от тях тръгнали към Китай.

Един от тези фрагменти е фрагмент на теменна кост, открит вътре в златната кутийка, заедно с останки от други будистки светци. Пътуването обаче претърпяло редица обрати, като оригиналното място за почивка на реликвата било разрушено по време на размирици. Храмът бил изграден отново по времето на император Жензонг през 11 век, а ковчежето било запазено в криптата.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Тагове:
·
Категории на статиите:
Археология

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори