Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астроном обясни какъв може да бъде извънземният живот

10 декември 2024 г. в 18:00
Последно: 10 декември 2024 г. в 22:03

Има ли живот някъде другаде във Вселената освен на Земята? Процесът на търсене може значително да бъде опростен, ако премахнем ограниченията, които си поставяме въз основа на нашите представи.

Професорът по астрономия от университета в Аризона – Крис Импи, член на международния консултативен съвет на група, разработваща съобщения за изпращане към извънземни цивилизации, коментира темата на страниците на The Conversation.

От момента на първото откритие през 1995 г. са намерени повече от 5000 екзопланети, т.е. планети, обикалящи около други звезди.

Много от тях са малки и скалисти, като Земята, и се намират в обитаеми зони – диапазонът от разстояния, който позволява съществуването на течна вода.

В цялата ни Галактика може да има до 300 милиона потенциално обитаеми светове – екзопланети около подобни на Слънцето звезди и техните спътници, изчислиха учени.

НАСА определя живота като „самоподдържаща се химическа реакция, способна на Дарвинова еволюция“.

Това означава, че организми със сложни химични системи се развиват чрез адаптиране към околната среда.

Привидно изчерпателната дефиниция повдига обаче доста въпроси. И един от тях е: универсална ли е еволюцията на Дарвин? Както и какви химически реакции могат да доведат до биология отвъд Земята?

Животът на Земята се е развил от прост към сложен. Еволюционните процеси могат да бъдат универсални или могат да бъдат поразително различни.

През октомври 2024 г. учените се събраха, за да обсъдят тези въпроси. И двама от тях обърнаха внимание на нарастващата сложност на състава на минералите в продължение на милиони години.

Те предлагат закон, описващ еволюцията на широк спектър от физически системи, от които биологичната еволюция е само една възможност.

Освен това нарастващата сложност на живата природа може да бъде оценена по различни начини.

От една страна, геномът се увеличава, от друга, плътността на еволюционната информация в него (делът на функционалните гени, които помагат за адаптирането към околната среда) намалява.

Организмите, които обикновено се считат за примитивни, като бактериите, имат геноми с висока информационна плътност и следователно изглеждат по-добре проектирани от геномите на растенията или животните.

Основите на биохимията също далеч не са догма. Както показаха астробиолозите Уилям Бейнс и Сара Сийгър в своето изследване, ролята на универсален разтворител може да бъде не само водата, но и сярната киселина, амонякът, течният въглероден диоксид и дори течната сяра.

А основният елемент на извънземния живот може изобщо да не е въглеродът.

Разширените форми на живот на екзопланетите може да са изключително необичайни – и докато астробиолозите се опитват да открият живот извън Земята, те ще трябва да проявят креативност, казва в заключение Крис Импи.

Категории на статията:
Вселена