Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономите ще наблюдават близък астероид

1 ноември 2012 г. в 03:38
Последно: 1 ноември 2012 г. в 03:38

Астероид с радиус около 50 м ще прелети между Земята и геостационарните спътници, които се намират на орбита около нашата планета. Събитието се очаква през февруари следващата година, потвърдиха учените.

2012 DA14 ще приближи на рекордно близко разстояние и много учени ще се съберат в университета на Централна Флорида в Орландо в петък, 15 февруари 2013 г., за да наблюдават небесното тяло, което ще прелети само на 22 500 км от повърхността на Земята.

Експертите са убедени, че астероидът няма да се сблъска с планетата. Но НАСА е регистрирала вече 4700 потенциално опасни небесни тела, някои от които – с доста внушителни размери. Именно тези обекти гиганти строго се следят от учените.

Умберто Кампинс (Humberto Campins), професор по физика от университета в Централна Флорида, който оглавявал групата изследователи, открили воден лед на астероида през 2010 г., отбелязва, че астероидите хвърлят светлина на ранните етапи от развитието на Слънчевата система. Той е сигурен, че учените трябва да проявяват повишен интерес към такива обекти не само защото може да представляват заплаха, но и като източници на ценни ресурси.

За да се отклонят опасните астероиди от Земята, е необходимо да се изучат техният състав и структура. Сблъсък с планетата на астероид от типа на 2012 DA14 може да нанесе сериозни поражения. По-големите астероиди са още по-катастрофални.

Кампинс и изследователите на планетите от флоридския университет планират да организират среща на учените в Космическия институт на Флорида именно в деня, когато астероидът ще прелети най-близо до Земята, за го наблюдават и да разкажат на обществеността за реалностите и митовете, свързани с тези древни камъни. Учените ще обсъждат и защо изследванията на астероиди са жизненонеобходими. Обществеността също ще има шанса да наблюдава в пряк ефир полета на 2012 DA14.

Категории на статията:
Космос