Аутизмът прави женския мозък мъжки

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Sporkist/Flickr
Антония Михайлова

Жените, както всички знаем, се смятат за по-емоционални, по-склонни към разбирателство с другите и към емпатия, докато силната страна на мъжете е в анализа и систематизацията.

Това накарало някои изследователи на аутизма да стигнат до доста нестандартен извод. Според тях аутизмът има само крайно изражение на мъжки психологически особености.

Аутистите не могат да се социализират, навиците за междуличностно общуване при тях напълно отсъстват, но техният мозък понякога проявява чудеса от анализ и систематизация. Тоест получава се, че аутистът в известен смисъл може да се нарече свръхмъж.

Не всички обаче са съгласни с такава трактовка на аутизма. И до днес не може с точност да се каже откъде възникват психологическите различия при мъжете и жените – дали в основата им са биологични причини, дали са социокултурни, или смесица от едните и другите.

А аутизмът е заболяване с неврофизиологическа природа, културната среда може да забави или ускори неговото развитие, но не може да бъде причина. А и как стоят нещата с аутистите момичета?

Ето че аутистите от женски пол дали още един аргумент в полза на гореописаната хипотеза за аутизма като пределно изражение на мъжки психологически черти.

Саймън Барън-Коен от Кеймбридж (той издигнал тази странна хипотеза) и колегите му с магнитно-резонансна томография сравнили мозъчната активност на аутисти от двата пола.

Оказало се, както се съобщава в Brain, че при мъжете и жените аутизмът засяга различни области от мозъка. Най-главното се откроявало, когато мозъкът на аутистите бил сравнен с контролна група, която не страдала от това заболяване. Мозъкът на жените с аутизъм се отличавал от мозъка на здравите жени по същия начин, както мъжкият мозък се различава от женския.

Тоест аутизмът правел женския мозък по-мъжки.

В мъжкия мозък не се наблюдавало нищо подобно. Следователно теорията за „свръхмъжкия мозък на аутиста” работи само при жените, а при мъжете аутизмът се проявява различно. Авторите на изследването не изключват, че в мъжкия мозък просто е по-сложно да се забележи усилване на мъките черти.

Така или иначе тук са необходими допълнителни изследване, тъй като данните за различните пътища на развитие на аутизма при мъжете и жените трябва да се свържат някак със симптоматиката на заболяването, която при едните и другите може да бъде еднаква.

Източник: University of Cambridge

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори