Неспособен и неадекватен. Тоест беден
Бедността влияе негативно върху способността на човека да определя приоритетните между задачите и да взема адекватни решения. Бедните хора прекалено се съсредоточават върху решаването на крайно ограничен кръг проблеми и игнорират другите, не по-маловажни въпроси в живота, твърдят учени в статия, публикувана в сп. Science.
Бедността се смята за един от най-сериозните проблеми на човечеството. Според статистика на ЮНЕСКО над 1,4 млрд. хора оцеляват с по-малко от долар на ден, а 2,5 млрд. живеят с 2 долара на ден. Смята се, че бедността не само ограничава достъпа до образование и култура, но и влияе негативно на психиката на човека.
Група психолози под ръководството на Анудж Шах от университета в Чикаго изучавали психологическите ефекти на бедността, като наблюдавали поведението на две групи хора, които играели компютърни игри, в които участниците били разделени на „бедни” и „богати”.
Шах и колегите му открили, че „бедните” играчи се държали крайно нерационално, особено в случаите, когато им бил предоставен кредит. Те хвърляли прекалено много усилия за решаването на сложни въпроси, чиито отговори не знаели, и пренебрегвали важни подсказки, които учените им давали на екрана. Това свидетелства, че бедността кара човека прекалено силно да се фокусира върху решаването на ограничен кръг задачи и да игнорира други проблеми, чието решаване значително може да подобри положението му.
Учените смятат, че психологическата особеност, която носи в себе си бедността, може да обясни много негативни феномени, характерни за бедните страни по Земята. Например жителите на много африкански и азиатски страни се отказват от покупката на лекарства срещу глисти, без да се замислят, че ако се избавят от паразитите, ще харчат по-малко пари за продукти и ще подобрят здравето си.
Шех и колегите му смятат, че този феномен може да се използва и за подобряване на положението на бедните. Така съответни социални мерки, насочени към определени аспекти от живота на бедните, може да се окажат особено ефективни, заключават учените.
Източник: РИА Новости