Бутончето „Like” е измислено преди 80 години

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

За да получават политиците и медиите обратна връзка, се замислили едва ли не в началото на миналия век.

А вие вероятно си мислехте, че бутончето „лайк“ е изобретено от Facebook и неговия пророк Зукърбърг? Да, ама не.

Пренасяме се в 30-те години на миналия век и разбираме как един мечтател е искал да създаде устройство, което може да изпраща отзив само с едно натискане на бутонче. Той го нарекъл radiovota, което е компилация от думите „радио“ и „гласувам“ (vote).

Инженерът изследовател Невил Монро Хопкинс преподавал електротехника в Нюйоркския университет (САЩ). Той мечтаел за свят, в който медиите наистина да станат улица с двупосочно движение, тоест да получават отклик от слушателите и зрителите.

Неговата radiovota представлявала малка кутия, която се прикрепяла към радиоприемника и съдържала три бутона – Present, No и Yes.

Използвайки ги, публиката например можело да покаже дали ѝ харесва звучащата песен. Или дори да общува с политиците, използвайки тази система в качеството на така да се каже радикална форма за пряка демокрация.

Броят на вестник Laurens Sun от 10 юни 1937 г. пророкува: близък е денят, когато „президентът на САЩ ще застане пред микрофона, ще задава на радиослушателите въпроси за държавната политика и ще получава незабавен отговор от милиони“. Не е ясно какво добро могат да посъветват държавния глава слушателите, но в Айова през 1937 година, изглежда, са живели едни оптимисти.

Това устройство не се отличавало със сложност, което може да се види на снимките, взети от юнския брой на сп. Radio-Craft за 1934 г.:

Като говорим за простотата на „джаджата“, имаме предвид следното: след натискането на бутончето се изисквали 7 часа за регистрация на станцията за мониторинг! И изобщо в една или друга степен системата зависела от енергопотреблението. Тоест устройството било, уви, не особено мобилно/оперативно и разбира се, не много точно, но все пак било по-добре, отколкото са можели да предложат технологиите от онова време.

Хората обаче били пълни с оптимизъм, всички смятали, че бъдещето вече е тук. Хюго Гернсбек, пионер на научната фантастика, смятал, че тази технология може да е полезна на телевизорите на бъдещето.

Общо взето, „лайковете“ са пропътували към хората повече от 70 години. Не толкова отдавна ние се озовахме в свят, в който всяко мнение, пък било то и най-идиотското, не минава незабелязано.

И ако сте възхитени от мечтателството на д-р Хопкинс, не забравяйте да лайкнете, моля! Пък и да не сте, един „лайк“ няма да навреди.

Gizmodo

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Тагове:
· ·
Категории на статиите:
Технологии

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори