Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Часът на Земята. Изключи осветлението

29 март 2014 г. в 00:08
Последно: 30 март 2014 г. в 11:19

Милиарди хора по цял свят ще изключат в събота своите светлини за един час в знак на съпричастност към бъдещето на планетата.

През 2013 година в „Часът на Земята” са взели участие два милиарда души от 150 страни.

Акцията, проведена за първи път през 2007 година като символ на загрижеността на човека за околната среда, прераства в международна кампания по съхранение на ресурсите на нашата планета, в която може да вземе участие всеки човек.

Но освен активни участници и привърженици, има и доста скептици. Световният фонд за дивата природа (WWF) предлага трите най-разпространени критични мнения за „Часът на Земята“.

Опасност за енергийните мрежи

Някои хора смятат, че „Часът на Земята” е опасна акция. Ако изведнъж се включат всички светлини след края на акцията, ще има огромен скок на напрежението. Но както отбелязват в WWF, опасност няма. Подобни скокове са обичайни за енергийните станции – всеки ден хората едновременно се прибират вкъщи и включват осветлението или лягат да спят и изведнъж го включват.

Ръст на престъпността

Предпазливи граждани предупреждават, че изключването на светлините в града може да доведе до скок на престъпността. Но организаторите на „Часът на Земята“ никога не призовават да се изключват светлините, отговарящи за обществената безопасност.

Хората изключват осветлението в дома си и електроуредите, които нямат отношение към осигуряване на безопасността и съхраняването на здравето.

Ако членовете на семействата прекарат един час при светлина на свещи и без телевизия, компютри и телефони, това може да повлияе само благотворно на тяхното здраве и настроение.

„В градовете се изключва само декоративното осветление на някои сгради. Уличното и друго осветление, което има отношение към осигуряването на безопасността на пешеходците и транспорта, никога не се изключват по време на акцията. „Часът на Земята“ е доброволна акция и организаторите се противопоставят на принудителното изключване на осветлението”, отбелязват във фонда.

Безполезна акция

Редица скептици смятат, че „Часът на Земята“ не икономисва електричество, затова акцията е безполезна. WWF отбелязва, че икономията на електричество не е цел на акцията. Обикновено „Часът на Земята“ води до икономия, но много незначителна – тъй като електростанциите са достатъчно инертни, а един час е кратък период.

„Целта на „Часът на Земята” е друга. Това е акция, по време на която ние си спомняме за това, че ресурсите на нашата планета са ограничени и наша отговорност е грижливо да се отнасяме към това, което ни дава природата. Всяка година милиони хора от повече от 150 страни обединяват глас, за да привлекат внимание към крехкостта на нашата Земя, към тези екологични проблеми, които за тях се явяват важни”, подчертават в WWF.

В България миналата година са взели участие 103 общини. У нас инициативата се провежда от 2009 г., като всяка изминала година нейните привърженици стават все повече. Часът на Земята е тази вечер, в 20,30. Включете се, заедно можем много повече!

–––––

„Мегавселена” напомня, че тази нощ местим и часовниците с час напред и преминаваме към лятно часово време.

© WWF

 

Категории на статията:
Природа