Черната книга от Кармартен разкри нови тайни

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© National Library of Wales
Антония Михайлова

Нова технология позволила да се видят изтрити записки и рисунки по полетата на Черната книга от Кармартен – най-древния известен на науката манускрипт, написан изцяло на валийски език.

Книгата представлява сборник със стихотворения, записани приблизително през 1250 г. Ръкописът бил открит от сър Джон Прайс Брекън, който попълнил с нея колекцията си с книги от манастири, затворени при Хенри VIII.

По-късно неин притежател станал валийският антиквар Робърт Воган, чиято колекция впоследствие влиза в Националната библиотека на Уелс. Черната книга от Кармартен съдържа най-ранните достигнали до нас споменавания за крал Артур и Мирдин (Мерлин).

Професорът от Кеймбриджкия университет Пол Ръсел (Paul Russell) и Мирая Уилямс (Myriah Williams) изследвали страниците на книгата с ултравиолетова светлина и приложили нови методи за обработка на изображения.

В резултат те успели да открият изтрити надписи на полетата, рисунки на риби и две човешки лица, както и текста на цяло стихотворение. От един от надписите следва, че книгата в даден момент е била подарена от предишния ѝ собственик на роднини.

Изследователите смятат, че прочетените от тях надписи са били изтрити още през XVI век.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Загадки

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори