Четенето пази от слабоумие

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Антония Михайлова

Активната интелектуална дейност помага да се съхрани бялото вещество на мозъка плътно и здраво, твърдят американски учени в доклад на годишната конференция на Северноамериканското радиологично общество (Radiological Society of North America — RSNA).

Изследователите от университета „Ръш” в Чикаго (Rush University) показаха връзката между състоянието на бялото вещество на човека и интелектуалната активност в напреднала възраст.

В изследването взели участие 152-ма души, а средната им възраст била около 81 години. Никой от участниците не страдал от разстройство на паметта или разсеяност. Било им предложено да оценят от едно до пет колко често в последните години дейността им е била свързана с интелектуална активност.

След това мозъкът на изследваните бил сканиран в продължение на година с дифузна спектрална томография. Задачата на учените била да оценят в какви насоки и с каква интензивност се движат вътреклетъчните молекули вода, и да съставят карта на бялото вещество на главния мозък.

Бялото вещество на мозъка се състои от нервни клетки (неврони). Техните израстъци – аксоните, са покрити с миелинова обвивка, която работи като електроизолатор и увеличава скоростта на предаване на информация. В здравия мозък, както открили учените, молекулите вода в тъканите на бялото вещество преминават по дължината на нервните клетки, тъй като миелиновата обвивка възпрепятства преминаването през тях. Но ако мозъчната дейност пада, миелинът става по-малко и водните молекули започват да се движат „както им падне”, допълнително забавяйки скоростта на мислителния процес по аналогия с несанкционираното пешеходно преминаване, което причинява задръстване по шосето.

Анализирайки получените резултати, учените стигнали до извода, че анизотропията (избирателната проницателност) на бялото вещество е много по-висока при хората, въвлечени в интелектуална активност.

„Четенето на книги и вестници, писането на писма, посещението на библиотека, ходенето на театър, играенето на шах или покер – именно тези занимания могат да отсрочат стареенето на мозъка, предотвратявайки умирането на миелиновата обвивка на аксоните”, казва Константинос Арфанакис от Технологичния институт на Чикаго и ръководител на изследването.

Анизотропията на невроните на бялото вещество на мозъка се нарушава от травми и болести, а също постепенно спада по естествен начин при стареенето на мозъка. Според оценки на медиците това стареене започва средно след 30-годишна възраст.

Източник: РИА Новости

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори