Чифтосване на 540 млн. години откриха в Канада
Палеонтолози откриха в скали от едиакарския период в Канада пример за най-древното чифтосване между две разнополови животни.
Това свидетелства, че размножаването е съществувало още преди 540 милиона години, става ясно от статия, публикувана в сп. Nature.
Емили Митчъл (Emily Mitchell) и колегите ѝ от Кеймбриджкия университет (Великобритания) са открили най-древния пример от полово размножаване сред животните на Земята, докато провеждали разкопки на територията на остров Нюфаундленд.
Тук има скали от едиакарския период – последната епоха от протерозоя, ерата на царстването на бактерии и прочие едноклетъчни във водите на първичния океан. Той е започнал преди 635 милиона години и е завършил с „камбрийския взрив“ преди около 542 млн. години.
Първите многоклетъчни същества, включително и така наречените рангеоморфи – странни пернати и клонообразни организми, които прекарвали целия си живот в една точка – започнали да се появяват в края на едиакара, и в продължение на няколко десетки милиони години те заемали доминиращо положение в живота на екосистемите от това време.
Изучавайки останки от двата вида рангеоморфи от рода Fractofusus, Митчъл забелязала нещо изключително необичайно – останки от тези животни, живели в своеобразни колонии от няколко поколения „дядовци“, „бащи“ и „синове“, били разхвърляни по бившето морско дъно съвсем не по случаен начин.
Като измерили разстоянието между групите вкаменелости и като изучили тяхното разположение и размери с помощта на GPS далекомер с висока точност, палеонтолозите стигнали до извода, че Fractofusus представляват най-древният пример за животинско размножаване по полов път.
В полза на това говорело, че най-големите особи, „дядовците“ в класификацията на учените, били разпределени по дъното на първичния океан по случаен начин, докато техните деца, „бащите“ и „внуците“ били разхвърляни около тях във вид на модел, напомнящ начина, по който растат ягоди от „мустаците“ на майчинския храст.
Случайното разпределение на „дядовците“ и моделите на техните потомци говори, че Fractofusus са се размножавали по доста сложен начин – първото поколение на тези същества се появило по полов път и се разпространило на нови територии във вид на свободно плаващи ларви.
След като се укрепили в почвата, те превключили на безполово размножаване и бързо започнали да завладяват нови територии.
„Хибридната безполова и полова система за размножаване е послужила като основа за процъфтяване на рангеоморфите – те са могли едновременно да завладяват нови територии и да се разселват по тях.
Способността на тези организми да превключват между двата типа размножаване показва колко сложна е била тяхната биология, което е невероятно за времето, когато всички останали форми на живот са били толкова примитивни“, заключава Митчъл.