Експедиция към Тау Кит е реална?
Преди дни учените обявиха, че около слънцеподобната звезда Тау Кит, намираща се на 12 светлинни години от нас, се въртят пет планети, от които една се намира в т.нар. обитаема зона.
И точно това му е ценното на въпросното откритие. Обитаемата зона е област около звезда, където на планетата е възможно да съществува вода, толкова необходима за еволюцията на живота в известните ни форми.
Ако откритието на тази планета се потвърди, то в хода на редица допълнителни изследвания от други обсерватории ще бъдат уточнени данните за размерите и орбитите на планетата. А ако предположението за масата (сега се смята, че тя е около 4,3 земни) не бъде опровергано, то откритият свят ще стане най-малкият от известните, разположен в пределите на обитаемата зона.
Така Тау Кит попада сред интересните за астрономите обекти, към които може да бъдат ориентирани бъдещите мисии. Засега такава мисия е невъзможна със съществуващите съвременни технологии, но Пол Глистър от компанията Tau Zero Foundation вярва във възможността й в близко бъдеще.
„Ако наличието на обитаема планета около звездата Тау Кит се потвърди, то следващата цел трябва да е изследването на близките звезди.”
Глистър отбелязва, че неговата компания е готова да помогне във финансирането на подобни изследвания.
Вижте още:
„Често си представям деня, когато учените ще ни представят планета от земен тип извън пределите на Слънчевата система. Ние бихме могли да определим нейната атмосфера, температура… и бихме изяснили годна ли е за живот тази планета, или не. Аз мисля, че ако хората узнаят за подобно откритие, ще изискат да изпратим сонда, за да определи годна ли е планетата за живот в широкия смисъл на тази дума, или е годна тя за живот на човека”, допълва Робърт Фрийланд от Icarus Interstellar.