„Хершел” уточни данни за Апофис

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Европейският космически телескоп „Хершел” проведе нови наблюдения на астероида (99942) Апофис при сегашното му приближаване до нашата планета. Данните от телескопа сочат, че астероидът е по-голям, отколкото се смяташе, и освен това е по-тъмен.

Апофис, известен преди като 2004 MN4, е открит през 2004 година и според оценките има 2,7% вероятност да се сблъска със Земята през април 2029 година. Сега Апофис все още е относително близо до нашата планета и изследователите имат допълнителна възможност да изучат този обект по-подробно и да съберат нови данни за него.

В Европейската космическа агенция казват, че през 2029 г. Апофис ще премине на разстояние 36 000 км от Земята, а следващата му среща с нашата планета се очаква през 2036 г., но все още не е ясно колко близо ще прелети тогава той до нас.

Сега изследователите имат добър шанс да уточнят орбитата на Апофис и по-добре да разберат динамиката на неговото движение. Европейският телескоп „Хершел” наблюдава астероида от миналия уикенд. В сряда Апофис премина на 14,5 млн. км от Земята.

© ESA/Herschel/PACS/MACH-11/MPE/B.Altieri (ESAC) and C. Kiss (Konkoly Observatory)

Лоуренс О’Рурк от програмата Mach11, в рамките на която се водят наблюденията на астероида, казва, че Апофис е вторият околоземен обект, наблюдаван от „Хершел”. Според уточнените сведения скоростта на Апофис покрай нашата планета е 250 арксекунди* в час.

Досега се смяташе, че диаметърът на Апофис е 270 плюс/минус 60 метра, но сега е установено, че диаметърът на обекта е около 325 метра. Томас Мюлер от Института „Макс Планк” в Германия твърди, че 20-процентовото увеличение на диаметъра означава и около 75-процентово увеличение на неговата маса. Това води и до известно преразглеждане на динамиката на движението на Апофис.

Установено е, че албедото (отражателната способност) на Апофис не е 0,33, както се смяташе досега, а 0,23. Това означава, че Апофис отразява 23% от попадащата върху него слънчева светлина, докато останалата се поглъща и се преобразува в топлина.

––––

*Ъглова секунда, арксекунда. Равна е на 1/3600 от градуса.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори