Хората „сови” са склонни към антисоциално поведение

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Открита е връзка между склонността да се ляга късно и да се манипулират околните. Засега тя е чисто статистическа.

Ненаспалият се човек едва ли ще бъде любезен и добродушен с околните. Но нашият режим на сън и бодърстване очевидно влияе на характера ни доста по-дълбоко.

Питър Джонасън и колегите му от университета в Западен Сидни (Австралия) открили, че в личността на „совите” по-често присъстват антисоциални черти, които понякога се наричат „тъмна триада”: макиавелизъм, психопатия и нарцисизъм.

Това било определено по доста прост начин – поканили 200 студенти и анализирали тяхната личност, като междувременно изяснили кога предпочитат да спят и кога – да бодърстват. Тези, които си лягали късно, били по-антисоциални, отколкото лягащите си рано. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Personality and Individual Differences.

В коментар на получените резултати д-р Джонасън отчита, че голяма част от престъпленията се извършват нощем. А и не само престъпленията – за всяка авантюра обикновено се избира тъмната половина от денонощието.

По подобен начин много хищници предпочитат да ловуват нощем – докато жертвите им спят. Класически примери са совите и котките, но хищниците не се ограничават само с тях.

Тоест връзката между хищническите наклонности и нощният начин на живот може да е еволюционно обусловена, а споменатата „тъмна триада” може да се нарече хищническа – макиавелистите са известни с това, че манипулират другите за свои користни цели, без да се замислят как се отразява това на хората. И избират тъмната част от денонощието, за да не пречи никой на тъмните им дела.

Осен нощни хищници обаче има и дневни, тоест хищническите черти на характера вероятно невинаги са резултат от нощна активност.

Освен това с последните данни за това, че нощният начин на живот е резултат от нарушен денонощен ритъм, възниква въпросът за причината и следствието – отрицателните черти на личността ли са довели до появата на „совите”, или обратното? Или и едното, и другото са следствие на друга, по-дълбока причина.

Материалът е публикуван във в. ПРЕСА

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори