„Хъбъл” откри комета с шест опашки
Космическият телескоп „Хъбъл” в хода на наблюденията на наскоро откритата комета P/2013 P5 е открил изключително необичайно явление – това небесно тяло се оказало не с една, а с шест прахови опашки, се казва в статия, дадена за печат в Astrophysical Journal Letters.
Кометите, за разлика от астероидите, се състоят основно от лед и замръзнали газове с примес на прах. Когато попаднат във вътрешните райони на Слънчевата система, ледът започва да се изпарява и кометата се сдобива с опашка, състояща се от газ и прах. Газовата (йонна) и праховата опашка може да са под ъгъл една към друга и тогава кометата се оказва притежателка едновременно на две опашки.
Дейвид Джуит от Калифорнийския университет в Лос Анджелис и колегите му наблюдавали кометата P/2013 P5, открита в края на август по проекта PanSTARRS. Тя се отнася към кометите от Главния пояс, тоест не се отдалечава от Слънцето по-далече от орбитата на Юпитер. Голяма част от леда на такива комети вече се е изпарила, затова ги наричат също „активни астероиди”.
„Хъбъл” е провел серия наблюдения на кометата P5 на 10 и 23 септември и е направил 12 снимки с широкоъгълната си камера WFC3. На изображенията учените видели крайно необичайна картина – на кометата са „пораснали“ едновременно шест опашки, насочени на различни страни. За двете седмици между сеансите на наблюдение съществено се променили ъглите, под които се намирали те.
Учените отбелязват, че тези „украшения” трябва да се състоят от прах, тъй като лед на тази комета по-скоро не е останал и неговото изпарение не може да избие частици прах от повърхността.
Друго възможно обяснение е сблъсък с второ космическо тяло, но наблюденията свидетелстват, че опашките са устойчиви в течение на дълго време, а значи удар отвън не може да ги е породил.
„Продължителният период на изхвърляне на прах може да бъде обяснен със загуба на маса поради нестабилно въртене. Смятаме, че кометата P/2013 P5 е била завъртяна до скорост на разпад от радиационното триене“, казват учените, цитирани от РИА Новости.