Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайският Франкенщайн пръв ще трансплантира човешка глава

15 март 2016 г. в 00:08
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:26

Втори учен заяви намерение да проведе операция, която по-рано не е правил нито един хирург – трансплантация на човешка глава. Хирургът, получил прозвището Китайския доктор Франкенщайн, има зад гърба си множество експерименти върху животни, съобщава Daily Mail.

Сяопин Рен по-рано шокира света, когато обяви, че е провел успешна трансплантация на глава на маймуна, която след интервенцията е живяла 20 часа.

Първият успешен опит за присаждане на глава от един гризач на друг е проведен от Рен през 2013 година. Операцията отнела 10 часа. Оттогава хирургът е провел повече от хиляда опита, постепенно увеличавайки до 24 часа срока на преживяване на гризачите. Мишките дори успели да отворят очи и да пият вода.

Журналисти са успели да посетят лабораторията на доктора, разположена в Северен Китай. Оказало се, че 55-годишният хирург вече е провел стотици операции на животни, за да се подготви за първата в света трансплантация на човешка глава.

Когато журналистите го сравняват с Франкенщайн, Рен винаги отговаря еднакво: „Просто изпълнявам работата на учен.“

Д-р Рен е работил 15 години в САЩ, а сега твърди, че екипът му се намира на прага на историческото събитие в медицината. Изследванията му се финансират доста щедро, тъй като Китай отдавна се опитва да стане световен лидер в науката.

Наскоро намерение да проведе първата в света трансплантация на човешка глава заяви италианският хирург Серджо Канаверо. Вече е налице и доброволец за тази рискована операция – руският IT специалист Велерий Спиридонов. Очаква се операцията да се проведе в Русия през 2017 година.

30-годишният Спиридонов страда от спинална мускулна атрофия и операцията е единственият му, макар и нищожен шанс да остане жив и да получи здраво тяло, каквото никога не е имал.

Поради тежката си диагноза той се е решил на участие в рискования експеримент.

Дали се страхувам? Естествено, че се страхувам. Но това не е толкова страшно, колкото е много интересно – сподели Спиридонов преди време. – Но трябва да е ясно, че аз нямам голям избор. Ако пропусна този шанс, моята съдба ще бъде незавидна. Всяка нова година влошава моето състояние.“

Категории на статията:
Медицина Наука