Кръвта на австралийски мъж е спасила 2 милиона живота
Австралийки гражданин дарява кръв на всеки три седмици в продължение на 60 години и по този начин е спасил живота на над 2 милиона бебета, които имат резус конфликт с майката. Това се случва, защото в тялото на мъжа има уникални антитела, пише SciencAealert. Данните са от австралийския Червен кръст.
Джеймс Харисън е на 78 години и притежава антитела в кръвта си, които се използват за направата на Анти-Д инжекции. Тези инжекции възпират имунните системи на жени с отрицателен резус фактор да атакуват неродените деца с положителен резус фактор.
На 14-годишна възраст на Харисън му е била прелята кръв по време на белодробна операция и той започнал да дава кръв веднага щом навършил позволената възраст. По онова време хиляди бебета са умирали от това, което сега наричаме резус конфликт.
Докторите скоро открили, че в кръвта на Харисън има редки антитела, които са познати с това, че блокират направата на антитела от резус отрицателната кръв на майката, които иначе биха работили срещу детето ѝ. През 60-те години кръвната плазма на Харисън е използвана за създаването на Анти-Д инжекцията, която в наши дни се използва рутинно, за да може резус отрицателни майки да износват успешно резус положителни деца.
„Австралия е една от първите държави, в която са открили донор на кръв с такива антитела, и за времето си това е било нещо революционно“, казва Джема Фалкенмайър от Австралийския червен кръст. Оттогава са намерени още 50 души, които притежават тези антитела, но все пак тази характеристика на кръвта е голяма рядкост.
„Всяка банка с кръв е важна, но кръвта на Джеймс е изключително важна. Всяка партида Анти-Д инжекции, която е правена някога в Австралия, е благодарение на неговата кръв. А повече от 17 процента от жените в Австралия са податливи към резус конфликт, така че Джеймс е спасил много животи“, добавя Фалкенмайър.
Учените все още не са сигурни защо тези антитела се съдържат в кръвта на Харисън, но смятат, че има нещо общо с преливанията, които са му правени като дете. Сега учените се надяват да открият още донори, които имат тези антитела, за да могат да заместят дългогодишния кръводарител в бъдеще.