Лунното затъмнение на Слънцето
Европейският микроспътник Proba-2 предаде на Земята серия снимки, получени в момента, когато Слънцето е било закрито от него от сянката на Луната, което позволило на сондата да разгледа короната на нашето светило, съобщава Европейската космическа агенция (ESA).
Proba-2 е експериментален микроспътник с размери по-малко от кубически метър, предназначен за тестване на нови технологии. На апарата, който лети на 600 километра над Земята, е монтиран т.нар. омически ракетен двигател (resistojet), който работи с инертния газ ксенон.
В такъв двигател тягата се създава от разширяването на горивото, нагрявано от електричество. След „дозареждане във въздуха“ през 2011 година сондата продължава изучаването на Слънцето и мониторинг на космическото време.
Благодарение на необичайната му орбита, както обясняват от ESA, космическият апарат извършва по 15 непълни завъртания около Земята за денонощие, като често попада в областта на действие на „лунната сянка“. По време на едно от тези прелитания Proba-2 и Луната били разположени един спрямо друг по такъв начин, че дискът на земния спътник почти напълно закрил Слънцето.
Това позволило на камерата на апарата да получи уникални снимки на короната на звездата в ултравиолетовия диапазон. Общо Proba-2 е получил няколко серии подобни снимки по време на четири нощни обиколки около Земята.
А как да четете картите на затъмненията, можете да научите тук.