Машинки ще четат сънищата ни
Известно е, че нашият сън е естествен за човека физиологичен процес. Това е пребиваване в особено състояние, при което нивото на мозъчната активност се снижава и реакцията на възприемането на околния свят се притъпява. Състоянието на сън е присъщо на бозайниците, птиците, рибите и други животни, включително повечето насекоми.
Нашите сънища са последователност от определени образи, които идват при нас по време на сън. Хората имат особеност да запомнят тези образи, но невинаги.
Така интерпретират учените състоянието на сън и съновидения. Специалистите отдавна се занимават с изучаване на това физиологично състояние на хората. Но независимо от многото изследвания и огромното количество време, изразходвано за изучаването им, досега остават маса въпроси. Учените разработват методи за внедряване в човешкия сън, за да разберат повече за тези загадъчни явления – съня и съновиденията.
Един от американските изследователи с увереност твърди, че в близко бъдеще ще може да записва всичките ни сънища в електронен вид със специално устройство, а след това ще ги тълкува. Както се казва в една статия в сп. Nature, учените вече са разработили специална система, благодарение на която ще могат да записват сложната дейност на мозъка.
Проф. Моран Сърф, един от създателите на новата система, твърди, че учените нямат за цел да нахлуят в чуждия личен живот. Главната цел според учените е разширяване на разбирането ни как и защо човек получава сънища. Ако им се удаде да реализират идеята си, учените ще могат да разберат много от това, което преди е представлявало загадка за тях. Сънят и съновиденията са слабо изучена област от науката, която изисква по-подробно и детайлно описание.
В продължение на много столетия хората са се опитвали да тълкуват сънищата по един или друг начин. Те се стараели да определят значението им. Например в Древен Египет съновиденията са били смятани за послания от боговете. Ако божеството искало да каже нещо на човека, то го правело чрез съня.
В наши времена анализът на сънищата се използва широко от психолозите и други специалисти за разпознаване на несъзнателните мисли. Но досега единственият начин да се тълкуват сънищата е да се попита човекът какво е сънувал. Нещата се усложняват от това, че невинаги след събуждане помним какви образи са ни споходили по време на сън.
Целта на проекта на учените е развитието на система, която ще позволи на психолозите да потвърдят и допълнят спомените на човека за неговите сънища благодарение на електронна визуализация на мозъчната им дейност, когато активността по време на сън се снижава.
Източник: Live Science