Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мумия на убито от инките дете разказва за неизвестни индианци

14 ноември 2015 г. в 00:21
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:23

Испански генетици разшифроваха генома на момче от Аконкагуа – то е принесено в жертва от инките преди 500 години, а замразената мумия била открита на територията на Аржентина през 1985 година.

Установено е, че момчето е принадлежало към група аборигени, която е била практически напълно изтребена след завоеванието на Южна Америка от европейците. Резултатите от изследването са представени в сп. Scientific Reports, съобщава Science News.

Момчето от Аконкагуа е загинало в ритуал по жертвоприношение (капакоча), практикуван от древните инки – децата били отвеждани на върха на планината и там или били убиван, или оставяни на сигурна смърт. Съдейки по мумията, детето е починало от удар по главата.

Това не са единствените останки на жертва на капакоча, но мумията от Аконкагуа се е съхранила по-добре от другите – на височина 5300 метра над морското равнище в едно от най-сухите места на планетата.

Именно затова генетикът Антонио Салас (Antonio Salas) от университета на Сантяго де Компостела е успял да извлече пълен митохондриален геном от дробовете на момчето. Избирайки вътрешен орган за търсене на генетичен материал, екипът на Салас свел до минимум риска от смесване на чужди вещества. За тази цел ученият секвенирал ДНК от всичките си колеги (за да провери за съвпадения с резултатите от анализа).

Предпазните мерки не били взети напразно – геномът на момчето се оказал уникален. Той се отнася към група C1b от митохондриалната хаплогрупа С, характерна за коренните народи на Америка. C1b се свързва с първите хора, пребивавали на континента (преди 18 000 години). Но поради бързото разпадане на първите мигранти на множество племена тази група се състои от генетично несходни подгрупи.

Всичко за откритието на Салас и колегите му можете да откриете в Древните.

Категории на статията:
Археология