Използват „Боинг 737“ за симулация на лунна гравитация
На 1 юни 2026 г. НАСА обяви, че е възложила договор за модификация, свързан с програмата си за полети с намалена гравитация, която включва и тестове в условия на лунно притегляне.
Американската компания „Денмар Текникъл Сървисис“ от Невада е избрана да извърши модификациите, поддръжката и тестовите услуги за самолета.
Проектът ще се осъществява съвместно с Изследователския летателен център „Армстронг“ на НАСА в Калифорния и Космическия център „Джонсън“ в Хюстън.
Споразумението е със стандартни параметри
А именно – договор с твърдо определена цена и компонент за допълнителна работа при необходимост.
Максималната стойност на контракта е 8,4 милиона долара, а крайният срок за изпълнение е 1 февруари 2027 г.
Съгласно договора „Денмар Текникъл Сървисис“ ще модифицира самолет „Боинг 737-700“, който ще изпълнява параболични полети за симулиране на лунна гравитация.
Целта е да се тества космическо оборудване в среда с намалено притегляне
Това ще помогне на НАСА да валидира техниката преди реални мисии до Луната.
След приключване на работата модифицираният самолет ще стане собственост на центъра „Армстронг“, а управлението на полетите ще се извършва от центъра „Джонсън“.
Основното предназначение на самолета ще бъде тестването на лунните скафандри за астронавти и свързаните с тях системи, необходими за постигане на целите на мисията „Артемис“.
Тестовете ще се провеждат в летателна среда, която възпроизвежда намалена гравитация, осигурявайки практическа проверка преди всяка лунна мисия.
Тези полети ще се фокусират върху достигане на гравитационно притегляне, подобно или равно на това на Луната.

