Не искате ли да се преселите на Марс?

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Mars One
Антония Михайлова

Не искате ли да се преселите на Марс? Холандската компания Mars One набира доброволци точно с тази цел. Организацията се надява да създаде колония от заселници на Червената планета.

Неизвестните континенти, задокеанските земи винаги са привличали хората. Жаждата за приключения, надеждата да се направят открития винаги са примамвали независимо от препятствията и опасностите. Само си спомнете за Колумб и Магелан, например.

Така че не е чудно, че доброволците вече изпращат заявки към Mars One. Но организацията напомня, че авантюристите няма да се върнат на Земята.

Критериите за подбора са доста строги. Кандидатите трябва да са хора, които лесно се приспособяват към нови условия, издръжливи са, изобретателни и добре работят в екип. Целият проект по заселването на Марс ще бъде излъчван в риалити – от избора на кандидатите до тяхната подготовка, полета, кацането на Марс и т.н.

Един от основателите на Mars One – Бас Лансдорп, обяснява защо колонизаторите няма да се върнат на Земята.

Полетът до Марс ще отнеме седем-осем месеца. За това време пътниците на космическия апарат ще загубят значителна част от мускулната и костната си маса. След това те ще се озоват на Марс, чиято гравитация е доста по-слаба от земната. Това също ще се отрази на физическото им състояние, което означава, че няма да могат да се приспособят отново към гравитацията на Земята.

Спечелилите кандидати ще преминат физическа и психическа подготовка. На всички етапи от проекта ще се използват вече съществуващи технологии. Енергийните нужди на марсианската колония ще се подсигуряват от слънчеви панели, водата ще се преработва за вторично ползване, а също така ще се добива и на Марс, и колонизаторите ще си отглеждат храната със собствен труд. Ще имат, разбира се, и резервни запаси.

Допълнителни запаси ще носят новите колонизатори, които следва да пристигат в колонията веднъж на две години.

Проблемът с радиацията

Могат ли хората наистина да живеят на Марс?

Червената планета е подложена на постоянна „бомбардировка” от слънчеви частици. Този феномен се нарича слънчев вятър. Марсианската атмосфера е доста разредена. Смята се, че тя е била унищожена именно от слънчевия вятър.

Жителите на Земята са защитени от слънчевия вятър от силното магнитно поле. Без него животът едва ли би се съхранил на нашата планета. Преди четири милиарда години Марс също е имал такава защита, но вече няма.

Както казва Вероника Брей от Лунно-планетарната лаборатория в щата Аризона, повърхността на Марс е негодна за живот. Тя напомня, че на планетата няма течна вода, атмосферното налягане е „близко до вакуума”, нивото на радиация е доста високо, а температурата често и рязко се променя.

„Нивото на радиация предизвиква особено безпокойство, най-вече по време на полета (до Марс) – казва Брей. – Това повишава риска от заболяване от рак, подкопава имунната система и може да доведе до безплодие.”

За да се защитят от радиацията, колонизаторите ще строят тунелоподобни жилища, покрити с няколко метра марсиански грунт.

„Не се съмнявам, че можем да изпратим хора на Марс. Но съществуват големи съмнения ще могат ли те да оцелеят там дълго време”, добавя Брей.

Представителят на проекта – лауреатът на Нобелова награда по физика проф. Герард’т Хоофт, признава, че експедицията е свързана още и с неизвестни рискове. Той добавя, че например нивото на радиация на Марс значително се различава от това, което виждаме на Земята.

„На кандидатите ще бъде разяснено ясно какви опасности ги очакват, но ние носим отговорност за минимизиране на риска”, казва проф. Хоофт.

Технически въпроси

Астронавтът на НАСА Стенли Лав от личен опит знае за техническите проблеми, възникващи в Космоса. Например машината, която преработва отделеното от организма и превръща „вчерашното кафе в утрешно, се нуждае от постоянно техническо обслужване и след известно време на Марс просто ще се счупи”, казва астронавтът.

Самият Лав наскоро се върнал от Антарктида, където според него е „пикник в сравнение с Марс”.

„Там има много вода, можеш да излезеш навън и да подишаш чист въздух. В сравнение с Марс това е просто рай и все пак досега никой не се е пренесъл да живее постоянно там.”

Макар че Лав изразява съмнения относно технологиите и финансирането на експедицията до Марс, той се радва, че с изследване на Космоса се занимават и неголеми организации от рода на Mars One. Астронавтът е убеден, че именно частните организации ще изобретят нови технологии, които ще помагат на хората в бъдеще да летят до Марс.

„Ние мечтаем за това вече 50 години. Полетът до Луната трябва да е първата стъпка по пътя към Марс. Но когато внимателно изучавате този въпрос, то става ясно колко невероятно трудно е да се осъществи.”

Много критици твърдят, че финансирането на проекта по колонизиране на Марс с риалити шоу е зле измислено, тъй като едва ли телевизионните зрители ще го гледат с години. Изпращането на първата група преселници на Марс ще струва например около 6 млрд. долара.

Крис Линтът от Оксфордския университет смята, че макар от техническа гледна точка този проект да е осъществим, неговите автори едва ли ще успеят да осигурят достатъчно финансиране.

Но Бас Ландсорп не вижда никакъв проблем. За пример той дава доходите, които получава Международният олимпийски комитет от продажбата на телевизионните права за олимпийските игри.

„Това ще бъде велико постижение на човечеството. Хората ще го гледат и след 15 години. Хората винаги са се занимавали с изследване на околния свят. Това е в гените ни. Мечтата на преселниците да се отправят към Марс ще бъде осъществена.”

А и самият факт, че за проекта говорят почти всички медии на планетата, означава, че светът и в бъдеще ще следи осъществяването на тази мечта.

Източник: ВВС

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Еврика!

Коментари

  • 502 Cytotec Venta Online Usa [url=http://cheapviapills.com]online pharmacy[/url] Buy Doxycycline In Mexico

    MiguRormwago 3 октомври 2017 03:20 Отговор

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори