Нов метод ще определя разстоянията в Космоса

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Учените от Кеймбриджкия университет (Великобритания) са измислили нов метод за определяне на разстоянията в Космоса въз основа на идентични спектрални характеристики на звездите.

Астрономите взели за основа доста прост принцип – ако две звезди имат абсолютно еднакъв строеж и химически състав, то интензивността на тяхното светене трябва да е също идентична. Съответно разликата в разстоянието до звездите трябва да влияе на тяхната яркост.

В хода на изследването били анализирани спектрите с висока резолюция на 600 звезди, в резултат на което били открити 175 двойки „близнаци“, като във всяка двойка разстоянието до едното от небесните тела било известно с висока точност.

За сравнение на спектрите британците избрали 400 основни спектрални ивици от достъпните 280 000 и изяснили, че предложеният метод дава грешка не повече от осем процента в сравнение с измерванията въз основа на годишния звезден паралакс (изменение на координатите на звездите, предизвикано от изменението на положението на наблюдателя поради въртенето на Земята около Слънцето).

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори