Нова снимка дава данни за Голямото червено петно на Юпитер

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Ивайло Красимиров

Юпитер получи зашеметяващ нов портрет и изображението може да предостави нови подробности за уникалната атмосфера на газовия гигант.

Снимката е заснета през юни от телескопа Хъбъл и показва в жив цвят Голямото червено петно на Юпитер и вихрените облаци в атмосферата му, съобщи НАСА.

„Цветовете и техните промени предоставят важни данни за протичащите процеси в атмосферата на Юпитер“, пише космическата агенция в съобщение за медиите.

Европейската космическа агенция, която управлява телескопа заедно с НАСА, заяви, че снимката потвърждава, че Голямото червено петно, масивната буря с диаметър колкото Земята, продължава да се свива. Бурята бушува най-малко от 150 години, съобщи Eвропейската космическа агенция.

„Причината за бурята все още не е известна, така че Хъбъл ще продължи да наблюдава Юпитер с надеждата, че учените ще успеят да разрешат тази „бурна“ загадка“, написа EКA в публикация в блога на Агенцията.

„Много по-малки бури се появяват на Юпитер като бели или кафяви овали, които могат да продължат само няколко часа или да бушуват в продължение на векове.“

Новата снимка подчертава живите газови ивици на Юпитер. Според НАСА лентите са създадени от различната височина и дебелина на амонячните ледени облаци. По този начин различните атмосферни налягания създават течащия модел на лентите.

„По-леките ленти се издигат по-високо и имат по-плътни облаци от по-тъмните ленти“, казват от НАСА.

Новата снимка е направена като част от програмата OPAL – Outer Planets Atmospheres Legacy, която осигурява ежегоден оглед на външните планети и проследява промените в техните бури, ветрове и облаци, обясняват от НАСА.

„Опитът да разберем силите, движещи атмосферата на Юпитер, е все едно да се опитваме да предвидим, в каква форма ще се превърне сметаната, когато я изливаме в горещата чаша с кафе“, казват от НАСА. Изследователите се надяват, че годишното наблюдение на Хъбъл за планетата ще разкрие причините за променящото се поведение на облаците на Юпитер.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Слънчева система

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори