Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

One Way Ticket – пет въпроса към лудата идея за заселване на Марс

24 април 2013 г. в 00:11
Последно: 25 април 2013 г. в 08:21

Всеки желаещ може да стане кандидат за марсианец – проектът Mars One, който смята да изпрати безвъзвратна експедиция към Марс, официално откри подбора на участниците.

За да попадне някой сред участниците в проекта, е достатъчно да попълни заявка на сайта, да плати малка сума, с която да заяви сериозността на намеренията си, и да запише кратко видео, в което да разкаже на целия свят защо човек като него си струва да бъде избран за марсианец.

Ръководителят на проекта Бас Лансдорп, Нобеловият лауреат Герард’т Хоофт, медицинският директор на Mars One Норбърт Крафт и Брайън Ферстиг в понеделник са провели пресконференция, където разказали някои детайли на проекта, който те наричат покана за бъдещето, а други – грандиозна афера.

Кой ще бъде царят на хълма?

Подборът на участниците за проекта, на които предстои да прекарат седем години в подготовка за полета до Марс, ще завърши през 2015 г. и ще премине през четири етапа, два от които ще се излъчват по телевизията. Още в началото на годината Mars One представи изискванията си към колонизаторите. Те трябва да са на възраст над 18 години, да имат твърда решимост да вървят към целта, способност да изграждат и поддържат добри отношения с други хора, лесно да се адаптират, да са любопитни и творчески личности.

Официалният език на бъдещата марсианска колония ще бъде английският, но организаторите не поставят ограничения за националността на желаещите. Максимално допустима възраст за участниците не е посочена и от медицинска гледна точка организаторите се интересуват само от отсъствието на хронични заболявания и ограничения за работата, която предстои да изпълнят първите колонизатори. Физическата подготовка за Марс, където гравитацията е три пъти по-слаба от земната, ще има много по-малко значение, а психическата готовност на желаещите да се отправят на такова необичайно пътешествие ще се оценяват през цялото време от специалистите на Mars One.

Изглежда, определящи за успеха на първите „марсианци” ще бъдат две качества – способност да вземат решения, да оценяват всички рискове и да поемат отговорност за решенията си, както и навиците за екипна работа. Както отбелязва Крафт, „не можеш да си отидеш вечер вкъщи, за да си починеш и да се оплачеш от шефа” – всеки човек ще зависи от другите.

На въпроса, готови ли са самите те да се запишат сред доброволците, отговарят само Крафт и Ландсорп. Първият смята, че засега е необходим на Земята, но в случай на успех на проекта задължително ще се пенсионира на Марс. Вторият, по думите му, „ще умре от завист”, но засега не може да последва старата си мечта, която е довела до появата на целия проект, тъй като не иска да остави любимата си жена, която все още не иска да полети към Марс заедно с него.

Къде ще живеят марсианците?

Според плановете на Mars One първи към Червената планета ще се отправи товарен кораб с 2,5 тона оборудване, слънчеви батерии и други полезни за бъдещите колонизатори вещи – стартът му е планиран за януари 2016 година. Този полет ще бъде демонстрационен и призван да отработи технологията за кацане на кораба на повърхността на планета, за да бъдат по-спокойни бъдещите марсианци през 2023 година.

Следващият рейс през 2018 г. ще изпрати първия от два марсохода, чиято задача ще бъде да избере място за колонията. Тя ще бъде на място, където слънчевата светлина ще е достатъчна за изработване на електричество и ще има воден лед.

През 2021 г. на Марс трябва да има шест кораба, два от които ще станат жилищни блокове, два – елементи от системата за животоподдържане, още един ще е склад, а последният ще откара втория марсоход. Два апарата ще доставят стоките на място и така да се каже ще „разчистят площадката” преди идването на първия екип колонизатори – Mars Team One. След това на всеки две години към тях ще се присъединяват нови групи.

Според проф. Хоофт дългосрочната цел на проекта е създаването на постоянна колония на Марс, която ще съществува и ще се обновява със собствени сили. Ясно е, че това поставя пред разработчиците на проекта много важни въпроси от най-различен тип и не всички имат отговор. Така например, преди да позволят на колонизаторите самостоятелно да увеличат броя си, бременността в марсиански условия следва да се изучи първо върху животни, които рано или късно ще се отправят към Марс.

На пресконференцията Лансдорп подчертал, че т.нар. тераформиране – създаване на земни условия на друга планета, толкова обичано от фантастите – не влиза в плановете на Mars One в обозримо бъдеще.

Ще обяви ли независимост колонията?

„Някой ден колонията може да обяви своята независимост от Земята и това ще бъде велик ден в историята”, обявил Лансдорп. Но проф. Хоофт отбелязал, че ако това се случи, то няма да е скоро.

Например на марсианците ще им е необходима постоянна връзка със Земята – сега например, независимо от всички успехи на работещите орбитални сонди, такава връзка няма, тъй като Марс е закрит от Слънцето. За да реши този проблем, Mars One ще разположи един спътник за връзка на синхронна орбита около Марс и един на орбита около Слънцето.

За чия сметка ще е пирът?

Самите автори на проекта смятат, че главният риск на плана им за изпращането на безвъзвратна експедиция от четирима души може да е недостатъчното финансиране. Както вече беше съобщено, за първите преселници на Марс ще бъдат необходими 6 милиарда долара, а за всяка следваща експедиция – по 4 милиарда. При това парите са необходими още днес, а връщането им няма да стане веднага.

Космическите агенции, според Лансдорп, все още „много сложно разглеждат варианта за безвъзвратна мисия” – с други думи агенциите, съществуващи на гърба на данъкоплатците, не са готови да изпратят някого на Марс с еднопосочен билет.

Без да разчита на частни инвеститори и пожертвования, Mars One планира да получи основния източник на финансиране на работата си, като направи шоу от цялото начинание и продава телевизионните права за неговото излъчване. Като ориентир Ландсорп обича да говори за олимпийските игри, които по такъв начин събират доста прилични суми.

Ако на даден етап се изясни, че нищо няма да се получи, събраните до този момент пари няма да пропаднат, нито ще потънат в джобовете на основателите на проекта. В Mars Onе твърдят, че ще ги дарят за финансиране на същата цел, каквато преследват самите те – усвояването на други планети.

Любопитно е, че Mars One смята да плаща на своите „марсианци” заплата, за да могат те да издържат семействата си. Сумата на договора не се уточнява.

Кога започва първият сезон?

Първото по рода си риалити шоу трябва да започне още през 2013 година. След двегодишния подбор желаещите ще могат да се наслаждават на денонощен видеоканал първоначално на един, а след това на два марсохода, след което, ако плановете на Mars One се реализират, на 23 април 2023 ще наблюдават кацането на кораба на Червената планета.

С това шоуто няма да приключи, а по-скоро едва ще започне. Mars One възнамерява да продължи излъчването от Червената планета и например в пряк ефир да показва работата на колонизаторите.

Медия специалистите уверяват, че шоуто ще има огромен успех и потенциално никога може да не завърши. Любопитно е, че един от консултантите по този въпрос е създателят на оригиналната идея на „Биг брадър” Джон де Мол.

„Това засяга не само първото кацане на Марс и първото знаме. За времето на подбора и подготовката тези хора ще станат приятели на милиони, които ще искат да проследят какво ще се случи с тях. Това ще са наши посланици на друга планета – през очите им всеки ще може да види Марс”, подчертава Лансдорп.

Източник: РИА Новости

Категории на статията:
Космос