Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Първи аналог на новородената Слънчева система

28 май 2015 г. в 12:26
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:25

Наблюдения на млада звезда в съзвездие Центавър и заобикалящия я протопланетен диск дадоха на планетолозите първия шанс да видят как е изглеждала новородената Слънчева система и как са били организирани далечните ѝ покрайнини – т.нар. пояс на Кайпер, става ясно от статия, публикувана в Astrophysical Journal Letters.

„Това, че успяхме да получим снимки от „родилния дом“ на планети около звезди на разстояния, приблизително равни на тези, където са се намирали или се намират планетите в Слънчевата система, само по себе си е важна крачка напред. Откриването на почти пълен двойник на пояса на Кайпер се явява пряко свидетелство, че подобни „родилни домове“ се срещат не толкова рядко“, казва Нику Мадхусудхан (Nikku Madhusudhan) от Кеймбриджкия университет (Великобритания).

Мадхусудхан и колегите му успели да получат първите снимки на подобие на новородената Слънчева система, наблюдавайки звездата HD 115600 в съзвездие Центавър, отдалечена от нас на 360 светлинни години, с помощта на новия телескоп „Джемини“ в Чили.

пояс на Кайпер

© NASA

Тази слънцеподобна звезда се е родила преди миг според астрономическите мерки – тя е възникнала преди 10–20 милиона години в голяма „звездна люлка“ на границата на съзвездията Скорпион и Центавър приблизително в същите условия, в които се е родило и Слънцето.

Когато учените се вгледали в първите снимки на светилото, те открили на тях не само HD 115600, но и тесен диск от газ, прах и малки протопланетни тела, разположени на разстояние от 37 до 55 астрономически единици (1 а.е. = 150 млн. км) от звездата.

Съдейки по неправилната форма на този пояс, недалеч от него се намира една или няколко планети гиганти, следи от формирането на които са се съхранили в тази „супа“ от отломки на каменисти тела и газ. Бъдещите наблюдения на измененията в структурата на този газово-прахов пояс според учените ще помогнат да се разбере къде се намират тези планети и да се изучат техните свойства.

РИА Новости

Категории на статията:
Вселена