Потвърдено е, че бананите изчезват

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

бананите изчезват
Pixabay
Димитър Димитров

Историята се повтаря, когато става въпрос за най-обичаният от човечеството плод. Бананите са сериозно застрашени от Панамската болест. Този път виновникът е резистентен фунгициден патоген, който е успял да се разпространи в южна Азия, Африка, Близкия изток и Австралия.

Според ново проучване на холандски изследователи пренасянето на болестта към южна Америка е неизбежно и това е огромен проблем. Там се отглеждат 82% от сорта Кавендиш (най-популярният сорт в света), а повече от една трета от световния износ принадлежи на Еквадор.

През 60-те години на миналия век Панамската болест почти успява да заличи от лицето на Земята тогавашния най-популярен сорт – Грос Мишел. Учените разбрали за ефектите на страшната болест още през 1876 г. Първоизточникът е бил в Австралия, но до 1890 г. болестта се появила и в Коста Рика и Панама, а чак 20 години по-късно станало ясно, че причинителят е Fusarium oxysporum.

Този фунгицид е силно инфекциозен, а последствията от него са унищожителни. Пренася се по почвата и водата и може да оцелее до 30 години. Без задълбочени тестове, на практика е невъзможно да бъде забелязан, но такива тестове не съществуват.

„За щастие, тогава е имало лек – Кавендишките банани. Те били идентифицирани като резистентни заместители на сорта Грос Мишел и буквално спасили глобалната консумация на банани“, пишат изследователи от Вагенингенския университет в Холандия.

Но сега Панамската болест се е завърнала и то под формата на нов щам, наречен VCG01213.

„Знаем, че новият щам произхожда от Индонезия и оттам най-вероятно се е разпространил в Тайван и Китай, след това в цяла южна Азия“, казва Герт Кема, който е част от екипа изследователи. Той добавя, че смъртоносният фунгицид е засечен също в Пакистан, Ливан, Йордания, Оман, Мозамбик и дори Австралия.

Кавендишките банани имат имунитет срещу Панамската болест, но пък са податливи към новия щам. А фактът, че Кавендишките банани са клонинги означава, че няма никакво генетично разнообразие, което да създаде ползотворни мутации, свързани със справянето на растението с фунгицида.

Разбира се, бананите няма да изчезнат за един ден, но със сигурност в крайна сметка ще изчезнат, ако не се направи нещо по въпроса. Истината е, че най-ефективният начин за справяне с болестта би бил унищожаването на всички заразени реколти, но за да стане това, учените трябва да измислят нов вид тестове, които да диагностицират заболяването много бързо. Също така, трябва да започнем да мислим и за заместител на сорта Кавендиш, иначе е възможно в скоро време да не притежаваме лукса да ядем банани.

Science Alert

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Зелен свят

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори