Разкриха тайната на Вещерските кръгове
Така наречените Вещерски кръгове в Намибия, които остават едни от най-важните загадки за биологията, възникват благодарение на самоорганизацията на тревата, твърдят учени.
Изследователите са стигнали до това заключение въз основа на аналогичен феномен, открит на територията на Западна Австралия. Заключенията на учените са публикувани в сп. PNAS, съобщава Lenta.ru.
Намибийските Вещерски кръгове представляват разположени на приблизително еднакво разстояние един от друг кръгове от гола земя, заобиколена с трева. Тези образувания се срещат в сухи райони на страната и учените продължават да спорят за тяхната природа.
Щефан Гетцин (Stephan Getzin) и колегите му са открили аналогични пространствени структури в един от районите на Австралия – всички кръгове са разположени в шестоъгълници в мащаб под 50 метра, както и в равномерно разпределение в пространството в по-големи мащаби.
Въпреки основната теория за произхода на Вещерските кръгове, която ги свързва с дейността на термити, изследователите са изяснили, че в Австралия те възникват по пътя на самоорганизация.
Полевите изследвания, дистанционното заснемане, математическото и пространствено моделиране са установили положителна обратна връзка между биомасата и валежите.
Според учените теорията на закономерните съответствия в природата описва с точност движението на водата в сухи екосистеми. Валежите, попадайки в просеки, се стичат към околната трева и стимулират нейния растеж, което в резултат води до възпроизводство на структурите. Този процес не зависи от видовия състав на тревата и типа почва.
В Намибия, както и в някои райони на Ангола и ЮАР, Вещерските кръгове се срещат на територии с минимално разнообразие на видове – например в Намиия те се забелязват сред растения от рода на Stipagrostis.
- Кой „рисува“ кръговете на вещиците?
- „Следите на боговете“ зависят от времето
- Магически кръгове ревниво пазят тайната си
Досега за най-състоятелна хипотеза, която обяснява произхода на Вещерските кръгове, се смяташе термитната. Нейните привърженици твърдят, че термитите Psammotermes allocerus се опитват по такъв начин да създадат благоприятни за себе си условия на средата.