Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разузнаването задълбава в човешкия мозък

17 януари 2013 г. в 01:13
Последно: 17 януари 2013 г. в 12:23

Изследователският център на американското разузнаване (IARPA) предлага на учените да разработят нови теории за изкуствен интелект, които ще могат да търсят ценна информация и да помагат на хората да осмислят сложни и абстрактни понятия. В известен смисъл разузнаването иска да получи набор от алгоритми, които да представляват своеобразен изкуствен интелект, който по производителност да превъзхожда човешкия.

Заявката на IARPA (IARPA-BAA-12-05) е предложение да се разработят и проверят теории, които обясняват как човешкият мозък обработва различни типове концептуални знания и променя рисунъка на невронната активност. Изследванията на човешкия мозък ще се водят в рамките на програма под наименованието Knowledge Representation in Neural Systems (KRNS).

Избраните за участие в програмата KRNS компании ще разработват системи, предсказващи рисунъка на активността на невроните, свързани с конкретни разбирания. В рамките на изследванията ще се използват неинвазивни технологии за сканиране на мозъка, такива като функционална магнитно-резонансна томография и магнитоенцефалография.

Сред всички тези научни думички и официални формулировки се крие много важен практически смисъл. Програмата KRNS трябва да помогне на разузнаването по-дълбоко да анализира големи масиви данни.

При обработването на информацията аналитиците се опират на богат набор от концептуални знания, които им позволяват да правят правилен извод въз основа на нееднозначни данни. Към концептуалните знания се отнася например това, че ябълките стават за консумация и растат по дърветата, а после попадат в магазините. От тази верига може да се махне първият пункт, но човек така или иначе лесно се досеща, че ябълката в магазина е расла на дърво.

За да се създаде изкуствен интелект, способен да мисли концептуално, за начало е необходимо да се разбере как го прави човешкият мозък. В крайна сметка разузнаването иска да получи нови инструменти за събиране, сортиране и анализ на информацията. Освен това изследванията в рамките на проекта KRNS ще помогнат в подготовката на аналитици и лингвисти за разузнаването.

Програмата KRNS се състои от две фази. В първата учените се опитват да разберат как мозъкът работи с различни понятия от рода на „ябълките бяха вкусни” и „момчето хвърли ябълката”. Вторият етап ще бъде посветен на изучаването на това как мозъкът представя дадена концепция и комбинира понятията, например „лекар шофира автомобил” за разлика от „лекар, шофира, автомобил”. Обединяването на тези понятия в информационно съобщение е една от най-важните и сложни когнитивни функции на мозъка. Когато изкуственият интелект успее „осмислено” да повтори този „трик”, ще може да се коментира неговата разумност.

Първият етап на програмата KRNS ще бъде от август 2013 г. до юни 2015 г., вторият – от август 2015 до януари 2017 г.

Източник: CNews R&D

Категории на статията:
Еврика!