Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Редки африкански растения издават диамантите под земята

6 май 2015 г. в 00:08
Последно: 6 май 2015 г. в 10:54

Диамантите се образуват на стотици километри под повърхността, където въглеродът е подложен на въздействието на интензивни температури и високо налягане.

Кимбърлитовите тръби извеждат скъпоценните камъни на повърхността по време на изригвания, понякога дори по-бързо от скоростта на звука. Но тези тръби в природата са голяма рядкост.

Стивън Хагърти (Stephen Haggerty), американски геофизик, твърди, че от повече от 6000 известни кимбърлитови тръби само 600 съдържат диаманти. Освен това от тях едва 60 се явяват достатъчно богати на диаманти, за да се осъществява добив.

В търсенето на диамантени мини в Западна Африка често се пресяват речни наноси, но в гъстите джунгли откриването на кимбърлитови тръби е много по-сложно.

Хагърти работи в Либерия от края на 70-те години, но в последно време е съсредоточил усилия върху геологично разузнаване в северозападната част на страната. За да диагностицира наличието на кимбърлитови минерали, той използвал гофрирани стоманени пръти за изваждане на образци от блатистата почва.

През 2013 година до локацията CampAlpha той открил неизвестна преди кимбърлитова тръба (дълга 500 м и широка 50 м). Почвата над тръбата вече е дала четири диаманта – два с тегло 20 карата и два с тегло около 1 карат.

Но още по-важно е това, че Хагърти забелязал дървета, които очевидно растат само над кимбърлитовите тръби. Растението се нарича Pandanus candelabrum. Този представител на флората е с коренова система, подобна на тази на мангровите дървета. Самите пандани растат на височина повече от 10 метра, а бодливите им листа приличат на палмови. По думите на учения местните жители изсушават тези листа и ги използват за покриви.

Ролята на панданите е изследвана доста зле, макар че тези растения растат от Камерун до Сенегал, отбелязва изследователят. За класифициране на открития вид Хагърти поканил ботаници от Кралската ботаническа градина в Кю (Великобритания) и Ботаническата градина на Мисури в Сейнт Луис (САЩ). Но учените не изключват откритото върху находищата растение да е подвид или съвсем нов вид.

Хагърти е потвърдил, че растенията покриват още една кимбърлитова тръба на 50 км и изглежда, не растат на други места.

Експертите смятат, че си струва да се провери за наличието на тези видове на територията на Бразилия, както и на аналогични ширини в Южна Америка.

Сега Хагърти изследва местността с помощта на тежка техника, а в началото на следващата година (след приключването на сезона на дъждовете) ще оценява образците от почва в тръбата CampAlpha.

Ученият планира да изясни годно ли е това място за добив. Също така той иска да продължи анализа на почвата на кибърлитовите тръби с цел да разбере как именно се случва в тях обменът на хранителни вещества. Освен всичко останало в плановете на изследователя е да разбере може ли този вид пандани да се открива от въздуха или на спътникови снимки.

Всички тези данни позволяват да се откриват нови находища на диаманти в африканските страни по нетрадиционен начин. За регионите, пострадали от войни и от епидемията на ебола, добивът на диаманти може да стане източник на доходи без съществени щети за околната среда, пише Хагърти в статия в изданието Economic Geology.

Да добавим, че преди учените също са откривали, че в търсенето на скъпоценни полезни изкопаеми, а именно злато, геолозите могат да разчитат на термити.

Източник: Vesti.ru

Категории на статията:
Синя луна