Седем небесни „самураи”

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Yale University
Антония Михайлова

Използвайки нов тип телескоп, учените от Йелския университет откриха седем неизвестни досега галактики джуджета.

Специалистите разчитат, че телескопът, с чиято помощ е направено откритието, в бъдеще ще позволи да се разбере повече за еволюцията на Вселената, тъмната материя и може би дори за неизвестни досега космически обекти.

Досега тези галактики не са открити поради това, че от тях идва много слаба светлина. Всичките седем нови галактики се оказали разположени в една и съща част на небето, недалеч от спиралната галактика M101, която изследователите наблюдавали със „самоделния“ телескоп.

Главна особеност на този телескоп е това, че при създаването му били използвани осем лещи за тв камери, които по специален начин блокират разсейването на светлината. Обикновено такива лещи се използват при транслация на спортни събития, но учените справедливо предположили, че те ще се окажат полезни и при поглед към звездното небе.

Новият телескоп е получил названието Dragonfly Telephoto Array. Думата Dragonfly се превежда като „водно конче“ – телескопът бил наречен така, тъй като лещите му външно напомнят на фасетъчните очи на насекомото.

Откриването на новите галактики станало с първите получени от този телескоп снимки. Затова изследователите, публикували своето изследване в The Astrophysical Journal Letters, вярват, че тези седем галактики може да се окажат едва върхът на айсберга, и главен повод за оптимизъм е не само непосредственото им откритие, колкото появяването на възможност да се видят в небето толкова мъждиви обекти.

Dragonfly Telephoto Array

Както смята един от създателите на телескопа – Питър ван Докум, търсенето на други неярки обекти в бъдеще може да даде на човечеството остатъчната пълна картина, за да се разбере как в процеса на еволюция във Вселената са протичали сблъсъци на галактики.

За седемте галактики джуджета засега не се знае много. Учените все още се опитват да изяснят явяват ли се те „спътници“ на галактиката M101, или се намират по-близо или по-далече от нашата планета, отколкото тя, макар че се виждат при поглед в тази посока.

Питер ван Докум се надява, че някои от седемте открити обекта може да представляват неярки самотни галактики. Доказателството за съществуването на този клас космически обекти би станало аргумент в полза на редица съществуващи космологични модели на Вселената.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори