Суперкомпютърът Watson на IBM иска да е момче за всичко
Уотсън вече спечели в известно телевизионно шоу, търси лек за рака и има интересни готварски амбиции, включително разработване на рецепта за шоколадово бурито с говеждо, пише Phys.org.
Суперкомпютърът се превръща в момче за всичко за американския технологичен гигант, като сега работи и като бизнес консултант и анализатор за различни компании, използвайки масивни бази от данни в интернет.
Откакто стана известен с победата си над хора в телевизионното състезание Риск (Jeopardy) през 2011, Уотсън се възползва все повече от капацитета си и в редица други начинания. В IBM са разработили приложение за брачно консултиране, за да може суперкомпютърът да съветва военни и семействата им как да се справят с промените в живота след служба.
В нефтения сектор IBM работи с британската технологична група Arria в посока интегриране на възможностите на Уотсън за подобряване на справянето с течове в рафинериите. „Губят се милиарди долари заради течове. Това е лошо за приходите, околната среда и сигурността”, казва Робърт Дейл, главен технически ръководител в Arria.
В здравеопазването IBM е разширил партньорството си в изследванията за рака и вече в 14 американски лечебни заведения Уотсън разработва персонализирани методи, базирани на генетиката, за случаи, които са трудни за лечение.
В IBM са работили със здравноосигурителни компании, използвайки огромното количество данни, за да подобрят грижите за пациенти. Сътрудничат си също с Johnson & Johnson и производителят на медицински устройства Medtronic за наблюдение на болни от диабет и контрол на следоперативно лечение.
Уотсън участва също и в банкирането – работи с финансови фирми и помага на финансовите съветници да сравняват инвестиционни оферти.
„Приложението на технологията е безгранично. Навсякъде, където има голямо количество информация, технологията е приложима”, казва Майк Родин, старши вицепрезидент в отдела по проекта Уотсън. „Живеем във време, в което създаваме повече информация, отколкото можем да асимилираме.”
IBM вижда толкова много потенциал в Уотсън, че миналата година съобщи план за инвестиране на 1 милиард долара в отдела и вече приблизително 20 бизнес сектора са се включили в начинанието.
Уотсън помага на Elemental Path с произвеждането на „умни играчки”, например динозавър, който разказва приказки и отговаря на въпроси на децата. „Има мозъка на Уотсън, духа на динозавър и ефикасни отговори на най-странните въпроси”, казва Дж. Бенини, съосновател на Elemental Path.
Уотсън също привлича особено вниманието в кухнята. Използва анализиране на данни, за да съчетава вкусове и да измисля нови комбинации.
„Уотсън ни дава съставки за ястие, които са селектирани да се комбинират добре”, казва Джеймс Брисционе от хранително-вкусовия институт в Ню Йорк. Той отбелязва, че „главният готвач” използва теория за съчетаване на вкусове, базирана на химичните съединения.
Това изобретателно съчетаване на компютрите с кухнята е произвело десерт от бекон и гъби. На запалените по кулинарията Уотсън предлага възможност да си изберат определено ястие като салата или бурито и след това им дава нови предложения като шоколадовото бурито с говеждо.
Компютърът съдържа в паметта си хиляди рецепти от списание „Бон Апетит”, а и също знае химичните свойства на храните. Ако Уотсън предложи смесването на ягоди и гъби, това е, защото двете храни имат нещо общо на химично ниво.
„Всяко ястие, което направим, е комбинация от съставки, която никой не е виждал досега”, завършва Брисционе.