Swarm ще изучава земното магнитно поле

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© ESA
Антония Михайлова

Три космически апарата, разположени на различни полярни орбити, ще се заемат със събирането на данни, които ще помогнат в изучаването на магнитното поле на Земята.

Първият от трите спътника на мисията Swarm на Европейската космическа агенция вече се намира на космодрума Плесецк за предстоящ старт.

Задачата на програмата Swarm е комплексно изучаване на магнитното поле на Земята. Този защитен магнитен екран възпрепятства попадането върху повърхността на планетата на заредени частици слънчев вятър и частично на космически лъчи. Освен това магнитното поле, както е известно, оказва своето въздействие върху жизнената дейност на организмите.

Според една от теориите възникването на магнитното поле на Земята е свързано с протичането на токове в течното метално ядро на планетата. Отдавна е известно, че магнитното поле, включително положението на магнитните полюси, е непостоянно.

В историята на Земята е имало периоди, когато е настъпвала инверсия на магнитното поле. Този процес може да продължава няколко хиляди години, в същото време структурата на полето е значително усложнена и се различава от познатото ни диполно магнитно поле.

След това северният и южният магнитен полюс сменят местата си. Напрегнатостта на земното магнитно поле спада и този процес се случва неравномерно. Измерванията показват, че за последните десетилетия то е намаляло средно с 1,7%, а в някои региони – с цели 10%.

Съществени изменения в състоянието на земното магнитно поле могат да навредят сериозно на всичко живо и теоретично да доведат до глобални катастрофи. Може да бъде засегната работата на спътниковите навигационни системи, телекомуникационните връзки и дори компютърното оборудване.

Очаква се мисията Swarm да даде отговор на много въпроси, свързани с изменението на магнитните полюси, напрегнатостта и т.н.

© EADS-Astrium

Програмата Swarm предвижда изстрелване на три спътника, произведени от EADS Astrium, които ще се разположат на различни полярни орбити с височина от 450 до 520 км. Всеки от космическите апарати е оборудван със система магнитометри, инструменти за измерване на параметрите на електричното поле, акселерометри, GPS приемници и пр.

Трите апарата ще позволят да се получат по-точни данни за такива показатели като напрегнатостта, посоката и флуктуацията на геомагнитното поле, разпределението на източниците и т.н.

След доставката на космодрума Плесецк на двата останали спътника и необходимото оборудване всичките три апарата ще бъдат изстреляни едновременно с ракета „Рокот”. Стартът ще се състои през ноември.

Източник: EADS Astrium

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори