Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Създадоха изкуствена молекула франкенщайн

28 април 2016 г. в 00:01
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:26

Нанотехнолози от колежа Дармут в САЩ са създали белтък, който се съединява с наноматериали на основата на фулерени и създава хибридни структури с кълбовидна форма.

Учените се надяват, че в бъдеще ще стане възможна появата на молекули, способни на програмируема самоорганизация на своята структура. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature Communications.

Белтъците, които в живите клетки се кодират от гени, представляват молекулярни механизми, ускоряващи или потискащи биохимичните реакции, а също осигуряващи активността на другите съединения. Белтъчните ензими ръководят практически всички важни процеси в клетките, включително събирането и размножаването на ДНК.

Целта на новото изследване се заключава в създаването на изкуствен белтък, който да може да се внедрява в синтетичен материал и да се самоорганизира заедно с него в нова структура. За такъв материал е послужила атомна решетка на бъкминстърфулерен (бъкибол), която се състои от 60 атома въглерод и напомня на футболна топка по форма.

Учените са създали белтък, който може да взаимодейства с решетката на бъкибола и да ѝ придава кълбовидна форма. Според изследователите за първи път в историята е получено ново комплексно съединение което, подобно на чудовището Франкенщайн, се състои от части с различна природа – белтък и фулерен. Благодарение на наличието на въглеродна мрежа то е способно да провежда електричество, което белтъците сами по себе си не могат.

Фулерените притежават множество полезни свойства и могат да се прилагат във фотоелементи, свръхпроводници, акумулатори, както и в медицината като антиоксиданти или антивирусни съединения. Тези свойства зависят от формата на молекулата, но досега нямаше ефективен начин да ѝ се придаде необходимата структура, което ограничаваше изсползването на фулерените в разработката на нови материали.

Категории на статията:
Технологии