Телескоп ще кацне на Южния полюс на Луната

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Moon Express/ILOA
Антония Михайлова

Астрономите отдавна обмислят идеята да разгънат телескоп от обратната страна на Луната. Това ще позволи да се издигне качеството на изображенията на ново ниво, тъй като атмосферните явления и електромагнитният шум от цивилизацията няма да пречат на работата на оборудването.

Теоретично по качество на изображенията лунният телескоп ще може да надмине дори апаратите с космическо базиране.

Не е изключено подобен инструмент да се окаже на разположение на учените още във втората половина на текущото десетилетие – организацията с нестопанска цел Lunar Observatory Association (ILOA) и компанията Moon Express са решили да реализират идеята.

Организацията ILOA изучава възможността за строителство на научна и частна база на естествения спътник на Земята. Смята се, че нейните обитатели ще се заемат с изследването на Космоса и провеждането на експерименти, които сега са невъзможни.

Moon Express влиза в 26-те екипа от 15 страни, които претендират за получаването на Google Lunar X Prize. Голямата награда от този конкурс ($20 млн.) ще бъде връчена на компанията, която до 31 декември 2015 първа успее да изпрати луноход. Апаратът не само трябва да извърши успешно кацане, но и да преодолее по лунната повърхност поне 500 метра с товар до 0,5 кг, както и да изпрати на Земята висококачествени снимки и видеоматериали.

И така, какво предлагат ILOA и Moon Express? Според проекта на Луната ще бъдат разгърнати двуметрова радиоантена и оптичен телескоп. Те ще се разположат в района на Южния полюс – най-вероятно на 5-километрово възвишение в кратера Малаперт.

Мястото е избрано неслучайно. Първо, от гледна точка на положението на телескопа Земята ще се намира в пряка видимост, което премахва необходимостта от използването на спътникови ретранслатори. Второ, през слънчевото денонощие на Луната, продължаващо около четири седмици, температурата се колебае от -170 до +120 градуса по Целзий, докато в района на Малаперт остава относително стабилно – средно -50 градуса.

Така елементите на телескопа ще бъдат подложени на по-малко температурно въздействие. Накрая, в полярната зона слънчевите батерии ще могат да генерират повече енергия, необходима да работата на устройството.

Освен това се предполага, че Южният лунен полюс е богат на различни ресурси, които може да послужат на бъдещите заселници.

Телескопът може да бъде факт още през 2016–2018 г. Разходите за реализацията на проекта се оценяват на $100 млн. Организаторите разчитат, че финансова подкрепа ще окажат националните космически агенции и други заинтересувани страни.

Прочетете също за космическия телескоп ARKYD, от който всеки може да се възползва срещу определена сума.

Източник: Wired

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори